Torba Reportera i Podcastera

aktywne-sluchanie

#59 Aktywne słuchanie. Cykl: Jak nagrać serial audio? – część 5

#59 Aktywne słuchanie. Cykl: Jak nagrać serial audio? – część 5 Wpisałam w Google frazę: aktywne słuchanie. Pokazała się definicja, która wylicza to, czego my nie zrobiłyśmy na początku nagrywania Oli. To bohaterka 5 sezonu serialu Śledztwo Pisma. Projekt okładki: Marta Róża Żak Co to znaczy aktywne słuchanie? Taki opis Dowiedz się więcej…

Jak wykorzystywać nagrania archiwalne?- przykłady reportażu

Warto uwiarygodnić i uatrakcyjnić swój podcast dokumentalny, audycję, reportaż materiałami źródłowymi, szczególnie jeśli dostępne są w audio. Jak znaleźć nagrania archiwalne? Czasem trzeba walczyć o ich uzyskanie. Prosić bohaterów i motywować ich, by przeszukiwali strychy i piwnice w poszukiwaniu płyt i kaset. Mamy na to przykłady reportażu. Tak zrobiłyśmy podczas Dowiedz się więcej…

jak zrobić podcast historyczny

#50 Jak zrobić podcast historyczny?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić podcast historyczny, żeby był wciągający dla słuchacza, ten odcinek jest dla Ciebie, Koniecznie zajrzyj też do odcinka nr 49, bo to pierwsza część podpowiedzi jak nagrać podcast historyczny. Sposoby jak nagrać podcast historyczny wymienione w poprzednim odcinku Warto wchodzić na włączonym mikrofonie, aby zarejestrować Dowiedz się więcej…

przyklad reportazu

Przykład reportażu: Jak stworzyć opowieść o tragedii rodzinnej?

“O misiu, który zasnął ze smutku” to mój reportaż radiowy, który w 2019 roku zdobył aż trzy nagrody na Festiwalu “Człowiek w zagrożeniu”, organizowanym w Łodzi (Nagroda Główna, Publiczności oraz Nagroda Tygodnika Angora). W czym leży siła tej opowieści audio? Elementy reportażu Ten reportaż jest opowieścią matki, której córka próbowała Dowiedz się więcej…

jak zrobic podcast

#45 Jak zrobić podcast dokumentalny?

Zrobienie podcastu w którym wypowiada się kilka osób nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli główny bohater nie pojawia się w tym audio. Jak zmontować podcast, by powstała dobra opowieść? Na zlecenie polskiego biura Parlamentu Europejskiego od lipca do października pracowałyśmy nad dokumentem audio o Prezydencie Zełenskim. Przez te wszystkie miesiące próbowałyśmy Dowiedz się więcej…

#1 Wydanie książki: Jak przygotować się do pisania książki?

Masz łatwość pisania? Wiele do opowiedzenia? Zdarzyło się, że ktoś powiedział: “Tę historię powinnaś opisać”? Nie wahaj się i zmierz się z tym wyzwaniem. My to zrobiłyśmy, a teraz możemy doradzić jak się przygotować do pisania książki. Z tego podcastu dowiecie się: – jak przygotować się do pisania książki? – Dowiedz się więcej…

Z serii: Jak zainteresować dziennikarza – współpracuj!

Jak zainteresować dziennikarza – współpracuj! Media gonią tylko za sensacją? Trzeba mieć znajomości, by zaistnieć w mediach? Gdy słyszę takie opinie, od razu się denerwuję. W 99% przypadków wystarczy wiedzieć, co zrobić, by zainteresować dziennikarza. Tak, aby opowiedział twoją historię. 1. Historia sukcesu: “Zaginieni przed laty Dziś przyjrzymy się wzorcowej Dowiedz się więcej…

Jak opowiadać, by poruszać?

“Zło jest reporterską pożywką, nie dobro” – zacytowałyśmy na FB Wojciecha Tochmana. Dramaty, cierpienie to jest to, co najlepiej się opowiada. Z drugiej strony łatwo wpaść w banały, bo jak tu powiedzieć coś nowego na przykład o niepełnosprawnych. Jak opowiadać, by poruszać? “Anioł z Pokarpacia”- Adama Bogoryja-Zakrzewskiego zdobył drugie miejsce Dowiedz się więcej…

Śledztwo w sprawie niepamięci – czyli jak budować opowieść

19 osób nagranych, 20 miejsc odwiedzonych, 31 godzin nagrań, 60 dni montażu, 26 godzin w studiu przy realizacji. Wszystko po to, aby zbudować opowieść, która trwa 33 min 29s.  Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice swój reportaż “Schowane w pamięci” zaprezentowała podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów Radiowych w listopadzie tego roku. To Dowiedz się więcej…

Jak rozmawiać w podcaście, by wyciągnąć tzw. mięso?

Jak rozmawiać w podcaście, by wydobyć to, co najważniejsze? By nie dopuścić do tzw. paplaniny, potoku słów, które niewiele wnoszą? To problem, z którymi stykają się nie tylko podcasterzy i młodzi reporterzy. Dziś Adam, dawniej dziennikarz “Interwencji” w Polsacie, podaje swoją metodę. Zanim jednak przeczytacie, to, co napisał Adam, ja Dowiedz się więcej…