O dwóch takich, które zaczęły pisać o reportażu

 

 

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk  od wielu lat przemierzamy z mikrofonami Polskę i świat, by przygotowywać reportaże dla Polskiego Radia. Pociągami, autobusami, czasem samolotem, a czasem piechotą docieramy do niezwykłych miejsc i ludzi. Po emisji piszą do nas słuchacze, którzy dzięki tym historiom zmienili coś w swoim życiu. I to jest często kolejny temat.

 

Bez reportażu nie potrafimy żyć. Tak się złożyło, że niedawno zamieszkałyśmy niedaleko siebie i każda z nas miała wymuszoną przez los długą przerwę w pracy. Właśnie wtedy odkryłyśmy, że dostajemy bardzo dużo e-maili i telefonów od młodszych kolegów, studentów, ludzi zainteresowanych reportażem z pytaniami, jak ciekawie opowiadać historie.

 

Ten blog jest właśnie dla Was. Dzielimy się na nim naszymi doświadczeniami.  Piszemy szczerze, jak ta praca zmieniła nasze życie i dlaczego warto słuchać i opowiadać historie. Zapraszamy do świata reportaży i tajników radia. Dowiecie się, jak wciągnąć obcych ludzi w bardzo szczerą, głęboką rozmowę. Zdradzimy, jak pytać, słuchać i opowiadać.

 

Na co dzień przygotowujemy reportaże dla radiowej Jedynki, Trójki i Czwórki oraz PR24. Jesteśmy laureatkami najważniejszych dziennikarskich nagród, nasze prace reprezentowały polską radiofonię na festiwalach i konkursach za granicą. Zasiadałyśmy w międzynarodowym, prestiżowym gremium ds. reportażu przy Europejskiej Unii Nadawców. Prowadziłyśmy wykłady i warsztaty dla uczniów i studentów w Polsce i za granicą, między innymi w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, na Uniwersytecie we Lwowie, podczas International Feature Conference i Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich w Lublinie. Od listopada 2017 prowadzimy eksperckiego bloga „Torba reportera”. 5 czerwca 2019 roku będzie premiera naszej książki „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie”, którą wyda Znak.

 

Kim jesteśmy. 

 

Hanna Bogoryja-Zakrzewska – reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

 

Nie nauczyła się reportażu na studiach, choć ukończyła Podyplomowe Studia Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Dopiero praca z wybitnymi mentorkami: Krystyną Melion, Ireną Piłatowską, Janiną Jankowską uświadomiła jej, na czym polega sztuka reportażu. Od 2004 roku wyjeżdżała na międzynarodowe seminaria i festiwale, co stworzyło możliwość dalszego rozwoju warsztatu.

 

W sumie z Polskim Radiem związana jest od ponad 27 lat. Laureatka wielu nagród, takich jak „Grand Press”, „Melchiory”, wyróżniana przez SDP oraz KRRiT. Jej reportaże wielokrotnie reprezentowały polską radiofonię podczas konkursów i festiwali międzynarodowych: URTI, PREMIOS ONDAS, PRIX BOHEMIA, FEATURE CONFERENCE, PRIX EUROPA.

 

Autorka kilku radiowych kampanii, między innymi „Jesteśmy przeciw”, „Stop korupcji!” oraz „Oddech dla”, dzięki której powstał Bank Respiratorów w Centrum Zdrowia Dziecka.

 

W latach 2009-2011 reprezentowała Polskę w Międzynarodowej Grupie Reportażystów przy Europejskiej Unii Nadawców.

 

W 2011 roku odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi, rok później uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Laureatka Złotego Mikrofonu, najbardziej prestiżowej nagrody Polskiego Radia, którą przyznano jej w 2011 roku. W roku 2012 wybrana podczas Ogólnopolskiego Konkursu „Melchiory” Radiowym Reportażystą Roku, między innymi za reportaże: „Lepsza przyszłość”, „Szukałam was”, ”Trzeba walczyć” oraz „Szlaufy” (wraz z Adamem Bogoryja-Zakrzewskim), które stały się inspiracją filmu „Galerianki”.

 

W 2016 roku zdobywczyni Srebrnego Melchiora w kategorii Premiera Roku, a także – wraz z Moniką Krasińską – nagrody za najlepszy reportaż Silesia Press.

 

Prowadziła wielokrotnie warsztaty o reportażu radiowym w szkołach ponadpodstawowych. W 2014 roku pod jej kierunkiem studenci  Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu przygotowywali reportaże w ramach półrocznego kursu storytellingu.

 

Prywatnie dumna mama Kasi i Jasia, żona Adama Bogoryja-Zakrzewskiego, dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego. Czasami tworzą reporterski duet. Nie wyobraża sobie życia bez reportaży, książek i ludzi wokół.

 

 

Katarzyna Błaszczyk – reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia

 

Reportażu uczyła się równolegle, w teorii i w praktyce. W Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego wybrała specjalizację w Laboratorium Reportażu Marka Millera, a w ramach praktyk zawodowych trafiła do Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, gdzie zatrudniono ją tuż po obronie pracy magisterskiej, w 2007 roku. Jako młoda reporterka PR dostała się do najbardziej prestiżowej szkoły reportażu radiowego na świecie EBU Master School, którą ukończyła w 2011 roku.

 

Jej reportaże wielokrotnie prezentowane były za granicą (FEATURE CONFERENCE, PRIX EUROPA, URTI).

 

W latach 2015-2017 była przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Grupie Reportażystów przy Europejskiej Unii Nadawców.

 

Za swoje reportaże i dokumenty radiowe była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w konkursach takich jak: „Melchiory”, „Grand Press”, konkursy SDP, konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.

 

W 2015 roku otrzymała Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii „Młody dziennikarz”.

 

Jest stypendystką Marion Doenhoff Stiftung.

 

Realizując swoje zainteresowanie reportażem multimedialnym, wraz z Hanną Bogoryja- Zakrzewską stworzyła projekt „Zaczęło się 4 czerwca” na 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

 

Jej najlepsze reportaże to: „Listy Brazylia-Polska”, „Wymyśliłam sobie”, „Alona – życie pomiędzy”, „Mezalians albo historia pewnej ucieczki”.

 

Prywatnie włóczyła się po świecie i poznawała różnych ludzi. Od dwóch lat prowadzi życie stacjonarne w drewnianym domu pod lasem i opiekuje się trójką dzieci, dwoma kotami i Jankiem.

 

 


Od strony technologicznej  idealne działanie bloga zapewnia Katarzyna Bogoryja-Zakrzewska, prywatnie córka reporterki, zawodowo projektantka stron i  właścicielka firmy KABOZA.