Torba Reportera i Podcastera

aktywne-sluchanie

#59 Aktywne słuchanie. Cykl: Jak nagrać serial audio? – część 5

#59 Aktywne słuchanie. Cykl: Jak nagrać serial audio? – część 5 Wpisałam w Google frazę: aktywne słuchanie. Pokazała się definicja, która wylicza to, czego my nie zrobiłyśmy na początku nagrywania Oli. To bohaterka 5 sezonu serialu Śledztwo Pisma. Projekt okładki: Marta Róża Żak Co to znaczy aktywne słuchanie? Taki opis Dowiedz się więcej…

czarny-charakter

#58 Czarny charakter. Cykl: Jak nagrać serial audio? Część 4.

#58 Czarny charakter w opowieści. Cykl: Jak nagrać serial audio?-część 4 Dziennikarz śledczy musi być ostrożny. Zanim powie: dobry bohater-zły bohater powinien porozmawiać, poznać fakty. W serialu Śledztwo Pisma pomagały nam akta sądowe. Jasno z nich wynikało, kto jest kim. Mimo to drążyłyśmy dalej, aby zrozumieć, dlaczego ktoś zachowywał się Dowiedz się więcej…

serial audio

#55 Serial audio- jak nagrać?-część 1

Śledztwo PISMA. Reporterski serial podcastowy- to już cztery sezony 6-odcinkowych opowieści. My zostałyśmy autorkami 5 sezonu. Pracowałyśmy nad nim wspólnie z Piotrem Nesterowiczem – prezesem zarządu Fundacji Pismo, producentem Śledztwa Pisma oraz Igą Gromską, koordynatorką projektu. Katarzyna Błaszczyk z partnerem Oli, bohaterki sezonu O czym jest ten serial audio? 150 Dowiedz się więcej…

#52 Jak zachęcić młodzież do nagrywania podcastów?

Mam wykształcenie nauczycielskie, ale nigdy nie chciałam pracować w szkole. Tymczasem od 6 lat nieprzerwanie szkolę i czuję się w tym jak ryba w wodzie. Pamiętam, że miałam obawy przed prowadzeniem warsztatów podcasterskich dla młodzieży. Bo przecież mówi się, że młodzież woli kręcić filmy. Co zrobić, aby nagrać dobry podcast Dowiedz się więcej…

jak nagrać podcast dla fundacji

#51 Jak nagrać podcast dla fundacji i stowarzyszenia?

Zdjęcie do tego wpisu zrobiłam podczas nagrywania podcastu dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Dlaczego warto wyjść z rozmówczynią przed dom opowiem w podcaście. Będzie też o tym, jak promować podcast i jak nagrać scenę reporterską. Oczywiście podpowiedzi z tego odcinka można wykorzystać przy tworzeniu różnych podcastów, nie tylko tych dla Dowiedz się więcej…

od czego zacząć reportaż

Wpis: Od czego zacząć reportaż?

Bardzo często jestem pytana o to, od czego zacząć reportaż, jak znajduję temat, bohaterów, jak wymyślam koncepcję całości. Zazwyczaj proponuję wtedy wspólną pracę nad reportażem w ramach naszych szkoleń, bo wtedy można nauczyć się najwięcej. Ale posłuchałam ostatnio mojego reportażu “Dla Ciebie mamo” i pomyślałam, że jego analiza może się Dowiedz się więcej…

przyklad reportazu

Przykład reportażu: Jak stworzyć opowieść o tragedii rodzinnej?

“O misiu, który zasnął ze smutku” to mój reportaż radiowy, który w 2019 roku zdobył aż trzy nagrody na Festiwalu “Człowiek w zagrożeniu”, organizowanym w Łodzi (Nagroda Główna, Publiczności oraz Nagroda Tygodnika Angora). W czym leży siła tej opowieści audio? Elementy reportażu Ten reportaż jest opowieścią matki, której córka próbowała Dowiedz się więcej…

Katarzyna Błaszczyk i Ewelina Kosałka - Pasja na IFC 2019, już wtedy rosła popularność podcastów

Światowa preselekcja, popularność podcastów i koronawirus

Ostatnie dwa lata to niesamowita zmiana świata AUDIO. Dzięki rosnącej popularności podcastów zmienia się rynek, nadawcy publiczni i odbiorcy. Może się okazać, że w tym roku po raz pierwszy największą konferencję świata poświęconą reportażowi radiowemu, International Feature Conference otworzy podcast wyprodukowany dla Spotify.  Przez ostatnie trzy tygodnie, jako przedstawicielka Polski Dowiedz się więcej…

# 10 Pozytywny przekaz? – jak wygrać nim w mediach i w Internecie?

Dla wielu szefów temat z pozytywnym wydźwiękiem to żaden temat. Powinien być dramat, łzy, bo to się dobrze sprzedaje. Czy to znaczy, że odbiorcy nie chcą dobrych wiadomości? Jak opisywać to, co dobre, by wzbudzić zainteresowanie? Mediatory to Studenckie Nagrody Dziennikarskie. Konkurs, w którym studenci kierunków dziennikarskich ze uczelni w Dowiedz się więcej…

Z serii: Jak zainteresować dziennikarza – współpracuj!

Jak zainteresować dziennikarza – współpracuj! Media gonią tylko za sensacją? Trzeba mieć znajomości, by zaistnieć w mediach? Gdy słyszę takie opinie, od razu się denerwuję. W 99% przypadków wystarczy wiedzieć, co zrobić, by zainteresować dziennikarza. Tak, aby opowiedział twoją historię. 1. Historia sukcesu: “Zaginieni przed laty Dziś przyjrzymy się wzorcowej Dowiedz się więcej…

Z czego mogą skorzystać podcasterzy? Jakimi tematami żyje świat?

Katarzyna Błaszczyk i Ewelina Kosałka-Passia niedawno wróciły z 45 International Feature Conference w Irlandii. Naładowane wrażeniami i pomysłami. Katarzyna jeszcze w Cork sporządzała notatki do wpisów na bloga. Oto pierwszy z nich. Dzieci i woda to najczęściej podejmowane tematy podczas tegorocznej IFC. Co to znaczy? Najwięcej produkcji dotyczyło problemów związanych Dowiedz się więcej…

Siedem Grzechów Głównych Reportera Newsowego (który bierze się za reportaż)

To nie jest wpis dla osób zajmujących się reportażem. Kierujemy go do tych, którzy na co dzień pracują w redakcjach aktualności, informacji, czy bieżącej publicystyki. A marzą o tym, by nagrać reportaż. Dziś dwugłos dwóch autorek : młodszej Agnieszki Szwajgier i tej bardziej doświadczonej, Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej. Wspólnie nagrały reportaż, który Dowiedz się więcej…

Jak opowiadać, by poruszać?

“Zło jest reporterską pożywką, nie dobro” – zacytowałyśmy na FB Wojciecha Tochmana. Dramaty, cierpienie to jest to, co najlepiej się opowiada. Z drugiej strony łatwo wpaść w banały, bo jak tu powiedzieć coś nowego na przykład o niepełnosprawnych. Jak opowiadać, by poruszać? “Anioł z Pokarpacia”- Adama Bogoryja-Zakrzewskiego zdobył drugie miejsce Dowiedz się więcej…