Torba Reportera i Podcastera

#52 Jak zachęcić młodzież do nagrywania podcastów?

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

Mam wykształcenie nauczycielskie, ale nigdy nie chciałam pracować w szkole. Tymczasem od 6 lat nieprzerwanie szkolę i czuję się w tym jak ryba w wodzie. Pamiętam, że miałam obawy przed prowadzeniem warsztatów podcasterskich dla młodzieży. Bo przecież mówi się, że młodzież woli kręcić filmy. Co zrobić, aby nagrać dobry podcast z młodymi ludźmi?

jak zachecic mlodziez do nagrania podcastu

foto: Justyna Kwiatkowska

Dzisiejszy odcinek jest nie tylko dla bibliotekarzy, nauczycieli, edukatorów. Staram się w ciekawy sposób opowiedzieć jak pracować nad podcastem, jakich błędów unikać. 

Opieram się na doświadczeniach z projektu “Coolturalna Wesoła 163”. To doskonały przykład na to, ile dobrego można zrobić gdy biblioteka i szkoła pracują nad wspólnym projektem. 

Dzięki uporowi i pracowitości Justyny Kwiatkowskiej z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Warszawa-Wesoła oraz nauczycielce Magdalenie Dworzyńskiej z Liceum nr 163 w Wesołej udało się przeprowadzić aż trzy cykle warsztatów. Powstało w sumie 10 podcastów bibliotecznych.

Teraz młodzież nagrywa je już samodzielnie. Celem wszystkich działań było przedstawienie i jednocześnie uhonorowanie ważnych postaci i miejsc z dziedziny kultury z Dzielnicy Wesoła. Oraz nabycie przez uczniów umiejętności, które przydadzą się im w codziennym życiu: operowanie głosem, ciekawe opowiadanie, prowadzenie rozmów, występowanie publiczne.

Podczas warsztatów ja i Katarzyna Błaszczyk ćwiczyłyśmy z uczestnikami zagadnienia z takich oto obszarów: 

-sztuka rozmowy czyli jak zadawać pytania i jak słuchać

-przełamywanie tremy

-storytelling

-praca nad głosem

-small talk, czyli jak nawiązać kontakt z dorosłymi

Mamy pewność, że nasza praca przyniosła efekty, bo uczniowie pisali nam prywatnie wiadomości (czasem dopiero po dwóch miesiącach) do czego przydały im się zajęcia z nami. Dlatego bardzo chętnie opowiadamy o tym, co zrobić by mieć takie efekty.

Tu posłuchasz podcastu:

Castos, Spotify, iTunes, YouTube

RSS: https://feeds.castos.com/no1m9

jak zachecic mlodziez do nagrania podcastu

foto: Justyna Kwiatkowska

Oto przydatne linki:

Podcasty z cyklu “Coolturalna Wesoła 163

Wpis o tym, jak prowadzić small-talk


Zapraszamy na nasze warsztaty: dorosłych, młodzież, dzieci. Współpracujemy z bibliotekami, szkołami oraz instytucjami kultury. Więcej na ten temat moża przeczytać na stronie głównej torbareportera.pl.

Napisz: torbareportera@gmail.com


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *