Ostatnie dwa lata to niesamowita zmiana świata AUDIO. Dzięki rosnącej popularności podcastów zmienia się rynek, nadawcy publiczni i odbiorcy.

Może się okazać, że w tym roku po raz pierwszy największą konferencję świata poświęconą reportażowi radiowemu, International Feature Conference otworzy podcast wyprodukowany dla Spotify. 

Katarzyna Błaszczyk i Ewelina Kosałka - Passia na IFC 2019. Już wtedy rosła popularność podcastów.

Katarzyna Błaszczyk i Ewelina Kosałka – Passia na IFC 2019. Już wtedy rosła popularność podcastów.

Przez ostatnie trzy tygodnie, jako przedstawicielka Polski w grupie reportażu przy Europejskiej Unii Nadawców, która zajmuje się m.in organizacją  International Feature Conference wysłuchałam 73 utworów audio z całego świata. To rekordowa liczba zgłoszeń. Nigdy wcześniej na naszych preselekcjach nie pojawiały się utwory z Jordanii, Chile czy Meksyku. Było też dużo reportaży z południa Europy. Produkcje włoskie, hiszpańskie, czy portugalskie rzadko można było do tej pory usłyszeć na IFC, zdominowanym przez reportaże zachodnioeuropejskie. Wszystko dzięki temu, że tegoroczna IFC ma się odbyć w maju w Rzymie. Niestety, szalejący koronawirus może sprawić, że 46 edycja IFC stanie pod znakiem zapytania.  Na razie wszyscy liczymy na to, że w dniach 24-28.05 spotkamy się w wiecznym mieście.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu, odbyła się pierwsza w historii preselekcja online, podczas której wybraliśmy dwadzieścia kilka prac. Co ciekawe, nasz tegoroczny wybór zdominowany jest przez propozycje skandynawskie. Proporcja między podcastami niezależnych producentów a audycjami radia publicznego nadal jest korzystniejsza dla mediów tradycyjnych. Jednak już widać tendencję, że w przyszłych latach może być zupełnie inaczej.

Nowości- niezwykła  popularność podcastów

Do nowości  zaliczam na pewno  podcast niezależnej grupy producenckiej  z Jordanii. W jednym z epizodów, który usłyszymy podczas konferencji, młoda kobieta opowiada o swoim doświadczeniu aborcji w kraju arabskim. Jej ciąża była wynikiem pozamałżeńskiego seksu ze stałym partnerem. Nie mogła zostać jego żoną, ponieważ ona jest muzułmanką, a on chrześcijaninem. Gdyby zdecydowała się urodzić dziecko i wychowywać je samotnie i ona, i dziecko znaleźliby się najniżej w hierarchii społecznej.   Kobieta zdecydowała się na aborcję. Musiała jednak znaleźć lekarza, który zechciałby jej pomóc. W Jordanii aborcja jest zakazana. 

Doceniam opowiadanie tak intymnych historii, nawet jeśli dźwiękowo bardziej jest to rozmowa niż reportaż. Bohaterka ma zresztą talent do opowiadania, a podcast zamontowany jest w taki sposób, że całe 15 minut trzyma słuchacza w napięciu. 

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem był podcast niezależnej grupy producenckiej z Chile. Zgłoszony do preselekcji epizod opowiada o akcji stawiania krzyży w miejscach gdzie odnaleziono ciała próbujących przejść przez pustynię oddzielającą Meksyk od USA. Siłą tego podcastu są sceny podróży z patrolem szukającym uciekinierów  oraz ciał zmarłych. Dramaturgię budują przerażające nagrania z telefonu alarmowego, na który dzwonią. Ci, którzy się zgubili, są ranni, nie mają sił już dalej iść. 

Te dwa podcasty pokazują dobitnie, że niezależne, społeczne dziennikarstwo korzysta z nowych mediów i nowych możliwości.  Audio, tańsze i łatwiejsze w produkcji niż filmy (także te produkowane na YouTube) pozwala autorom, którzy chcą mówić o ważnych problemach tego świata, na dotarcie do wielu nowych odbiorców. 

Seriale radiowe i podcastowe

Tak, jak Netflix, tak I Spotify kocha seriale. Moda ta dotyczy także nadawców publicznych. Norweska redakcja reportażu w NRK od kilku lat produkuje tylko dokumenty radiowe w odcinkach. Jednak absolutnymi zwycięzcami tej preselekcji w kategorii “serial” są dla mnie Szwedzi. Jak na Skandynawów przystało ich seriale to prawdziwe radiowe kryminały.

Pierwszy z nich to serial podcastowy, wyprodukowany dla Spotify przez profesjonalnych dziennikarzy. Reporterzy wracają do niewyjaśnionej sprawy kradzieży obrazów z muzeum narodowego. Znalazły się wszystkie, oprócz jednego obrazu Georgesa Brague (wraz z Picassem był twórcą kubizmu).  Początek zapowiada się jak najlepszy serial kryminalny, a dalej jest tylko lepiej. Już w pierwszych dziesięciu minutach mamy okazję usłyszeć rozmowę z jednym z najsłynniejszych paserów świata.

Druga szwedzka propozycja to serial radiowy przygotowany przez szwedzkie radio publiczne. Tym razem chodzi o sprawę zabójstwa, którego dokonały dzieci uzależnione od gier komputerowych. 

Kraje skandynawskie są niekwestionowanym zwycięzcami tej edycji IFC. Podczas przesłuchań pojawią się produkcje szwedzkie, duńska, norweska i fińska.  

Tematy, którymi żyje świat 

  • Wojna w Syrii. Tym tematem zajmują się głównie reportażyści i podcasterzy niemieccy. Robią to świetnie i na tegorocznym IFC usłyszymy głosy Syryjczyków, którym udało się uciec. 
  • Migracja, uchodźcy. 
  • Historię kryminalne zarówno współczesne, jak i historyczne.

Polska i Wschód

Katarzyna Michalak Radio Lublin-popularność podcastów

Katarzyna Michalak Radio Lublin

Polskę reprezentować będzie dokument, który mógł być tylko wywiadem ze znaną pisarką. Dzięki autorskiemu pomysłowi Katarzyny Michalak z Radia Lublin opowieść Swietłany Aleksijewicz staje się pretekstem, by poznać jej głos i z tego głosu wyczytać coś więcej o noblistce, jako człowieku.   

Zabawną audycję zaprezentują Rosjanie, których zainspirowały notatki w prasie o tym, by przez telefon unikać mówienia “tak”. Ponieważ nasz głos może być nagrany i wykorzystany na przykład w wyłudzenie kredytu. Autorzy audycji zainspirowani nowymi notatkami stworzyli rozmowy bootów, czyli montaż automatycznych formuł, które często słyszymy przez telefon.  

Z niecierpliwością czekam na spotkanie w Rzymie i mam nadzieję, że koronawirus nie pokrzyżuje tych planów.

Katarzyna


Popularność podcastów rośnie także w Polsce. Jeśli chcecie robić je profesjonalnie, skorzystajcie z naszego doświadczenia. W serii Podcastów o dźwięku podpowiadamy jak je robić ciekawie.

Podcast znajdziecie na Spotify, iTunes, Castos.

Kanał RSS: https://torba-reportera.castos.com/feed

Jeżeli nasze podcasty uważasz za wartościowe, chcesz ich słuchać regularnie, zostań naszym Patronem. Na portalu “Patronite” znajdziesz dokładne informacje jak możesz to zrobić i jaką korzyść  Ty z tego doniesiesz. Zapraszamy! Kliknij, by zostać Patronem.

Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

O czym warto opowiadać w reportażu?
opowiadać

Od czego zacząć opowiadać? Najlepiej od początku. Tylko trzeba wiedzieć, o czym  warto opowiadać. Wbrew pozorom wybór tematu wcale nie Read more

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?
jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od Read more

9 sposobów na dobry temat
dobry temat

Dobry temat i ciekawy rozmówca? Ja staram się szukać osób, które jeszcze nie zetknęły się z mediami, albo nie występują Read more


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *