Torba Reportera i Podcastera

Jak budować sceny w radiu?

Opublikowane przez Katarzyna Błaszczyk w dniu

jak budować sceny w radiu

Włączasz radio,  a w nim artysta opowiada o tym, co go niesamowicie urzeka w muzyce. Maluje słowem obraz z prób orkiestry, gdy z chaosu różnorodnych dźwięków wyłania się w końcu harmonia. Po paru minutach zapragnąlibyśmy usłyszeć to, o czym on mówi, towarzyszyć w emocjach, zrozumieć je? Po to między innymi są sceny radiowe.

Reportaż to nie tylko słowo, to także dźwięk, muzyka, głos narratora. Dziś skupimy się na tym jak nagrywać naszego bohatera w scenach, by dopełnić obraz tego kim jest, czym się zajmuje.

Pamiętajcie, że sceny przerywają monotonię opowieści, przykuwają naszą uwagę, jeśli na chwilę odpłynęliśmy myślami. Ale nie mają być sztucznym przerywnikiem, bez treści. Powinny uzupełniać słowa naszego bohatera. Budować obrazy.

Jak je nagrywać? Kasia w środku jesieni wzięła się za przesadzanie kwiatków, aby Wam to praktycznie wytłumaczyć. Ja dodam tylko garść praktycznych wskazówek:

  • poćwicz w domu chodzenie z mikrofonem. Zwróć uwagę na to, w jakiej pozycji nie słychać stuków kabla, obudowy. Posłuchaj odgłosu gotowanej wody w czajniku, kroków na dywanie, na drewnianej podłodze, skrzypienia krzesła, drzwi. Wyjdź na ulice, usłysz szczekanie psa z oddali, auta, kroki mijających Cię ludzi, klaksony. A potem w domu posłuchaj tych nagrań, zwróć uwagę, że teraz brzmią inaczej, nie zawsze od razu wiemy co to za dźwięk. Spróbuj ponownie, może trzeba inaczej trzymać mikrofon?
  • nie wybieraj się na nagranie bez słuchawek. Radio to dźwięk, więc musisz wszystko dobrze usłyszeć.
  • powiedz swojemu rozmówcy : „ Radio to czary” i poproś, by nic nie mówiąc wykonywał czynność, która jest podstawą sceny. Na przykład przesadził kwiatki, nastawił zupę, otworzył drzwi, pobawił się z dzieckiem , jak gdyby Ciebie tam nie było.
  • jeśli w trakcie nagrywania scen nasuną Ci się pytania, zadaj je na ciszy, a nie na dźwięku. Na przykład otwieranie drzwi, które cudownie skrzypią. Jeśli się zapomnisz i zagadasz ten moment, nagraj to ponownie. I tu zdradzę ci sekret: doświadczeni reportażyści mają własną bibliotekę dźwięków. Gdy coś źle nagrają, posiłkują się tym zbiorem. W moim komputerze jest nawet odgłos jedzenia czipsów!
  • posłuchaj kilku reportaży ze strony polskieradio.pl i przeanalizuj ich budowę. Zauważ, co jest sceną a co nie. Polecam gorąco reportaże: Ireny Piłatowskiej „Dogonić życie” , Anny Dudzińskiej i Anny Sekudewicz „Cena pracy”. Uczta dla uszu!
  • koniecznie posłuchaj mp3, która specjalnie dla Ciebie nagrała Kasia. Klikaj już teraz!

                    

Hanna

Wszystkie wymienione wyżej reportaże można znaleźć na stronie www.polskieradio.pl/reportaz.

Zachęcam też do polubienia na FB Studia Reportażu i Dokumentu PR


7 komentarzy

Julka · 4 grudnia 2017 o 11:59

Zawsze mam problem z zachęceniem bohatera do naturalnego zachowania – żeby mnie nie zauważał. Ale faktycznie trzeba mu po prostu powiedzieć, że “radio to czary” 🙂

    Hanna · 4 grudnia 2017 o 14:32

    No właśnie. Najważniejsze, nie być “Panią Redaktor z radia”, tylko osobą z którą miło obcować:)

Jola · 8 listopada 2020 o 22:41

Moze to dziwne pytanie, ale nie mam zadnych doswiadczen jesli chodzi o nagrywanie dzwiekow. Wiem, ze do takiego nagrywania potrzebne sa mikrofon i sluchawki (zeby slyszec dzwieki dobrze), ale do czego te obie rzeczy sa podpiete? Np telefon komorkowy ma tylko jedno wejscie na sluchawki, wiec w jaki sposob laczy sie sluchawki + mikrofon+ rekorder dzwiekow.

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 8 listopada 2020 o 23:01

    Nie ma dziwnych pytań, gdy ktoś zaczyna przygodę z podcastami:)
    Najlepiej ściągnąć na komórkę aplikację do podcastów Anchor ze sklepu Play. Bardzo prosta w obsłudze. Trzyma Pani telefon, on nagrywa. Proszę zrobić sobie najpierw próby w różnych miejscach, by zobaczyć jak daleko trzymać telefon od źródła dźwięku. Zapraszam też do grupy na FB Podcast dla firm i freelancerów, niedługo zaczynamy cykl o sprzęcie. https://www.facebook.com/groups/3131223650334337

      Jola · 11 listopada 2020 o 00:11

      Śliczne dzięki za odpowiedź, a do grupy za chwilę dołącze 🥰

Torba Reportera - Reportaż w praktyce · 9 września 2018 o 21:04

[…] Jak budować sceny w radiu? […]

Co zrobić, by zaciekawić? Torba Reportera i Podcastera · 1 października 2021 o 12:17

[…] Zobacz też wpis Kasi:  Jak budować sceny w radiu. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *