Fascynują nas nowe ruchy, społeczności i wydarzenia. Dlatego potraktowałyśmy udział w konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Podcastów PyrCaster 2019 jako wielką przygodę. I tak właśnie było.

Katarzyna Błaszczyk i Karol Stryja fot: Anna Stasik wyczarowaneswiatlem.pl

Katarzyna Błaszczyk i Karol Stryja fot: Anna Stasik
wyczarowaneswiatlem.pl

Jak Torba Reportera trafiła do PyrCastera? – Katarzyna

O podcastach, czyli dźwiękowych publikacjach przygotowywanych do Internetu usłyszałam na Internationale Feature Conference kilka lat temu. Różni  europejscy nadawcy publiczni już wówczas produkowali reportaże lub wersje reportaży, wyłącznie do słuchania w Internecie. Jednak ta idea nie została wówczas podchwycona przez Polskie Radio (teraz podobno ma się to zmienić, o czym napiszemy w innym poście). 

Być może wcale nie zainteresowałybyśmy się polską branżą podcastową, gdyby nie pewien telefon rok temu. Dzwonił Karol Stryja, autor podcastu „Zawodowcy”, który pytał o tajniki reportażu radiowego. Bardzo długo był to jedyny podcaster, którego znałyśmy, dlatego między sobą nazywałyśmy Karola po prostu „podcasterem”. Dzięki niemu zaczęłyśmy w Internecie podsłuchiwać innych, śledzić ich dokonania, przyglądać się. 

Pewnego dnia w moim pokoju nr 3 w radiowej Trójce zjawił się Krystian Zych i opowiedział o planach zorganizowania konferencji PyrCaster 2019. Krystian chciał, by Torba Reportera przeprowadziła tam warsztaty. Uśmiecham się do siebie, bo decydujące było dla mnie to, że konferencja miała się odbyć w Poznaniu. Myślałam na zasadzie: jak mu nie wyjdzie, to przynajmniej odwiedzę rodzinę.

Na początku, naprawdę nie zapowiadało się, że 150 miejsc na PyrCaster 2019 rozejdzie się w mgnieniu oka, a Facebook pełen będzie pytań, że ktoś chce odkupić bilet i „płaci jak za prezydenta”. Jednak Krystian i jego poznańska ekipa działali, a ja byłam coraz bardziej entuzjastycznie nastawiona do tego projektu. Widziałam,  jak starają się o sponsorów, rozkręcają facebooka, prowadzą kampanię reklamową. Było nam też bardzo miło, bo okazało się, że środowisko podcasterów jest ciekawe Torby Reportera. Miejsca na nasz warsztat „Sztuka prowadzenia ciekawej rozmowy” rozeszły się w 10 minut. 

Warsztaty Torby Reportera fot: Anna Stasik
wyczarowaneswiatlem.pl

Co działo się na PyrCasterze? – Hanna

To, co mnie najbardziej cieszy w podcastowej przygodzie, to zetknięcie się z ludźmi, którzy tak jak ja, kochają dźwięk. Często są oni na początku drogi, dlatego warsztaty i wykłady dotyczyły podstaw sztuki robienia podcastów. Dużo mówiono też o przyszłości, o tym, co się dzieje na świecie. Kasia zrobiła notatki, dlatego to ona o tym napisze. Dla nas radiowców ta przyszłość może być też początkiem jakiejś nowej drogi.

Dla mnie najciekawsze były rozmowy podczas przerwy. Zaczynałam je w najprostszy sposób: „Jesteś podcasterką? O czym jest twój podcast?”. Słuchałam odpowiedzi i często wołałam do Kasi: „Chodź, tu jest świetna osoba, którą powinnaś nagrać do reportażu”, bo wszyscy podcasterzy pięknie i z pasją opowiadają o tym, co robią. Inwestują w sprzęt, rozwijają swój warsztat, poświęcają czas na nagrania, a potem montaż. Choć przecież nie muszą. W większości są amatorami i nie wszystkim  uda się na tej pasji coś zarobić.

Powstają podcasty krótsze i bardzo długie. Bywają i 80-minutowe!!! Monologi, wywiady, formy bardziej złożone. Nawet podcasterzy mają jeszcze kłopot z rozróżnieniem, czym jest podcast narracyjny, a czym fabularny. Ta dyskusja przypomniała mi radiowe spory sprzed wielu lat: co to jest feature, a co to jest reportaż.

Fascynuje mnie też tematyka. Oczywiście mnóstwo podcastów jest o biznesie on-line i marketingu. Ja sama wysłuchałam wielu odcinków Marka Jankowskiego (podcast Mała wielka firma). Cieszę się, że byłam na jego wykładzie “Świat czeka na twój podcast”. Marek to storytellingowiec  z krwi i kości.

W sieci znajdziecie też dużo podcastów o samorozwoju oraz wywiadów ze znanymi osobami. Albo z tymi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia. Dotąd słuchałam tylko Zawodowców, których autorem jest Karol Stryja. Bywają podcasty podróżnicze, ja znam Podcast o Japonii. Ich twórcy Asia i Konrad mają kompletnego fioła na punkcie tego kraju, ale też podcastów. Cudowni i pełni entuzjazmu.

Są też bardziej niszowe podcasty. Będę powoli zgłębiać ten świat, tylko wymaga to czasu. Dziś słuchałam Dekonstrukcji Agaty Soleckiej. Wszystkim, którzy lubią muzykę i dźwięk, polecam!  Włączyłam też podcast Do początku. Jego autorzy Krzysztof i Michał opowiedzieli podczas wykładu o swojej fascynacji dźwiękiem, więc nie mogłam się powstrzymać. Ciekawe, oryginalne pomysły. Przymierzam się do odsłuchania Skrzywdzone dziecko. To podcast poświęcony Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Kasia umówiła się na zrobienie reportażu o jego twórcy. I czekam na podcast o elektryce, do którego przymierza się pewna córka ze swoim tatą. Niesamowite, wręcz wzruszające.

Podsumowując. Wspaniali twórcy, ze świeżymi pomysłami, bez rutyny, chłonni wiedzy. To do nich należy przyszłość, o czym Kasia pewnie napisze w następnym akapicie. A dlaczego to robią? Odpowiedź wyświetlili podczas prezentacji twórcy podcastu Do początku. „To zajebiście satysfakcjonujące”.

Michał Kasprzyk i Adam Nowak fot: Anna Stasik
wyczarowaneswiatlem.pl

Czy podcast zastąpi radio? – Katarzyna

Prawdopodobnie nie. Będą to dwa różne światy audio. I takiemu rozwiązaniu kibicuję. Dzięki wykładowi  Mateusza Sójki z Podigee (Hosting dla podcastów) dowiedzieliśmy się, jak wygląda podcastowa mapa Europy. Wiadomo nie od dziś,  że podcasty najszybciej i najbardziej intensywnie rozwijają się w USA i krajach anglojęzycznych. W grupie spoza wpływu języka angielskiego przoduje Hiszpania. Aż 74 proc słuchaczy podcastów w tym kraju to mężczyźni.  Warto dodać, że 54 proc Hiszpanów słucha podcastów przez Spotify. 

Bardzo dobrze mają się także podcasty we Francji, gdzie podcasterzy mają już własną organizację. W Niemczech aż 26 proc mieszkańców słucha podcastów. Co ciekawe ⅓ słuchaczy to osoby 50 plus. Szóstym językiem najczęściej spotykanym na iTunes jest szwedzki. Natomiast jednym z szybciej rozwijających się rynków podcastowych obok polskiego, jest rynek fiński.

Co radio zyskuje dzięki podcastom?

Na  spotkaniu autorskim w Lublinie, nasza koleżanką Katarzyna Michalak zapytała, jaki to jest czas dla reportażu radiowego. Nasza odpowiedź: to złoty czas audio, ponieważ dzięki podcastom opowieść radiowa zyskuje nowych odbiorców i zupełnie nowych nadawców.  

Drwal-ćwiczenie na oddychanie, aby przełamać tremę przed rozmową.

 Oczywiście zapraszamy do czytania naszego bloga, oglądania nas na You Tube i słuchania podcastów.

Podcast znajdziecie na Spotify, iTunes, Castos.

Kanał RSS: https://torba-reportera.castos.com/feed

Jeżeli nasze podcasty uważasz za wartościowe, chcesz ich słuchać regularnie, zostań naszym Patronem. Na portalu “Patronite” znajdziesz dokładne informacje jak możesz to zrobić i jaką korzyść  Ty z tego doniesiesz. Zapraszamy! Kliknij, by zostać Patronem.

Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?
jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od Read more

Jak budować sceny w radiu?
jak budować sceny w radiu

Włączasz radio,  a w nim artysta opowiada o tym, co go niesamowicie urzeka w muzyce. Maluje słowem obraz z prób Read more

Czyścimy kibelek, czyli przykład zabawnego reportażu
przykład reportażu

Rzadko kiedy opowiada się z humorem, z pewnym „przymrużeniem oka”.  Ja jednak bardzo lubię takie zabawne historie. Poniżej przykład takiego Read more


5 Komentarzy

Hania · 1 października 2019 o 09:03

Świetnie napisany reportarz! 🙂 Z przyjemnością jeszcze raz przeczytałam i przypomniałam sobie o wszystkim co się działo na konferencji. W emocjach które towarzyszyły wydarzeniu wiele z cennych informacji potrafi uciec.

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 1 października 2019 o 14:44

    Tyle się działo… Ja żałuję, że nie mogłam być w kilku miejscach jednocześnie:)

Jędrzej Paulus · 1 października 2019 o 10:06

Ja Wam bardzo dziękuję, że przyjechałyście. Rozmawiałem z uczestnikami Waszego warsztatu. Byli zachwyceni. A drwala włączam do mojego zestawu rozgrzewkowego dla podcastera.

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 1 października 2019 o 14:43

    Dzięki:) To bardzo miłe. Zaczęłam się zastanawiać, skąd my znamy drwala? Ale choć od 2 lat pokazujemy go na przeróżnych warsztatach, to nie pamiętam.

      Katarzyna Błaszczyk · 1 października 2019 o 14:48

      “Drwal” jest z książki. Jako osoba próbująca stale poprawić swoją wymowę, mam literaturę fachową ;-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *