Torba Reportera i Podcastera

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od finalistów. Trzeba w dość krótkim czasie znaleźć temat na reportaż, by potem zrealizować go w ciągu roku pod kierunkiem Komisji Artystycznej, składającej się z doświadczonych reportażystów Polskiego Radia. Wyobrażacie sobie ten stres?

Ale w zamian powstają dzieła przemyślane, dopracowane, pięknie zrealizowane. Często wysyłane są na konkursy i dwa z nich zdobyły prestiżowe nagrody Prix Italia: Patrycji Gruszyńskiej-Ruman „WINna niewinna” i Bartosza Panka „Chcę więcej”. Znajdziecie je na stronie reportaz.polskieradio.pl

Kilka dni temu zakończył się XXIII Konkurs Stypendialny imienia Jacka Stwory organizowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jednogłośnie, głosami jury i publiczności nagrodę główną – stypendium, czyli umożliwienie realizacji reportażu marzeń, przyznano Ewelinie Kosałce-Passi z Polskiego Radia Katowice, autorce reportażu „Między schodami”.

Ponadto jury wyłoniło pięciu finalistów: Monikę Krasińską, Beatę Kwiatkowską, Dorotę Stabik, Magdalenę Świerczyńską-Dolot i Jakuba Tarkę.

jak wygrać konkurs im. jacka stwory

To był już czwarty finał Eweliny, raz zabrakło jej dosłownie odrobiny szczęścia. Wiem, bo sama zasiadałam wtedy w jury konkursu i miałam ogromny dylemat: czy zagłosować za Eweliną, czy Joanną Sikorą z Radia Białystok. Zamknęłam oczy i postawiłam na Joannę. Ewelina urodziła dziecko, wróciła w czerwcu z urlopu macierzyńskiego do pracy i szybko nagrała temat, o którym przeczytała podczas karmienia dziecka. To była krótka notka o napadzie na 99-letnią Panią Stanisławę. Potem przez tydzień montowała, głównie nocami i oto w pięknym stylu wygrała konkurs. Gratuluję!

Nagrałam rozmowę telefoniczną z laureatką, przede wszystkim koncentrując się na budowie reportażu. Warto posłuchać w jaki sposób myślała o dramaturgii, muzyce, ile pracy wykonała jeszcze przed pierwszymi nagraniami. I z jakimi uczuciami przyjęła tę nagrodę.

Nagrodzony reportaż znajdziecie tutaj: Miedzy-schodami-audio

A tu jest rozmowa z Eweliną:

Hanna

Wszystkie wymienione wyżej reportaże można znaleźć na stronie www.polskieradio.pl/reportaz.

Zachęcam też do polubienia na FB Studia Reportażu i Dokumentu PR


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *