Od czego zacząć opowiadać? Najlepiej od początku. Tylko trzeba wiedzieć, o czym  warto opowiadać.

Wbrew pozorom wybór tematu wcale nie jest prosty, a młodzi reporterzy, dokumentaliści, dziennikarze rwą sobie włosy z głów, szukając ciekawych historii.

Na początku mojej drogi reporterskiej ktoś mądry (chyba była to Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu PR) doradził mi, by po pierwsze szukać tematu blisko, w znanych mi rejonach. Kolejna rada była pytaniem: co jest dla ciebie najciekawsze? Od zawsze najciekawszy dla mnie był drugi człowiek. Dlatego szybko zdecydowałam, że spróbuję opowiedzieć o kimś młodym, bo na takim etapie życia się wówczas znajdowałam. I to okazało się strzałem w dziesiątkę.

Mój pierwszy reportaż radiowy pokazywał  przyjaciół, dziewczynę i chłopaka, którzy zdawali egzamin do szkoły teatralnej. Temat wydaje się banalny, ale niesie w sobie bardzo ważny pierwiastek: naturalną dramaturgię. Towarzyszyłam z mikrofonem tej dwójce  podczas egzaminów i nikt z nas nie mógł przewidzieć wyników. Nie wiedzieliśmy też, co wydarzy się w trakcie i jakie emocje będą towarzyszyły moim bohaterom podczas przygotowań i wieloetapowych przesłuchań. Los chciał, że tylko jedno z nich zakwalifikowało się do drugiego etapu. I nagle ze zwykłej opowieści o egzaminie na studia mój reportaż wzniósł się na zupełnie inny poziom, stając się opowieścią o przyjaźni, która próbuje radzić sobie z takimi uczuciami jak zazdrość czy rozczarowanie. Można wręcz powiedzieć, że dopiero kiedy zaistniały te różne, wymieszane ze sobą emocje i sprzeczne uczucia, zaczął się prawdziwy reportaż.

Sytuacje i wydarzenia, w których możemy bezpośrednio uczestniczyć i na bieżąco je nagrywać bądź zapisywać, mają zazwyczaj naturalną dramaturgię, są dobrymi tematami na reportaż. Co jeszcze?

  • Wszystko, co jest nowe i pojawia się w mediach po raz pierwszy.
  • Niezwykłe postaci: pisarze, aktorzy, osoby, którymi interesuje się szersza publiczność, a my pokażemy ich inną, nieznaną twarz.
  • Gorące newsy, od których wychodzimy w naszym reportażu. Warto być tam, gdzie dzieje się coś ważnego w danym momencie. Chociaż często reportaż oparty na takich wydarzeniach powstaje dużo później.
  • Opowieść o własnej przygodzie. Czasami reporter planuje jakąś podróż albo czeka go ważne wydarzenie i to także może stać się kanwą dobrej opowieści, bo również zawiera naturalną dramaturgię.
  • Miejsca, do których nie może wejść/dotrzeć przeciętny obywatel, np. więzienie albo prosektorium. Warto opowiadać o nich.

Kiedy miałam słabszy czas i tematy jakoś się nie pojawiały, Hania poradziła mi, bym pomyślała o miejscu, w którym jeszcze nie byłam, a do którego chciałabym wejść. Bo mikrofon, kamera albo notatnik są często przepustką do takich miejsc. Zdziwiłyśmy się obie, gdy wypaliłam, że chciałabym kiedyś odwiedzić prosektorium. Jeszcze mi się nie udało. Na niektóre tematy i miejsca warto jednak poczekać. O tym, dlaczego, napiszę w innym wpisie.

Pamiętajmy: Jako dziennikarze właściwie możemy dostać się wszędzie, na łódź podwodną, do Belwederu, do domu Bogusława Lindy, do prosektorium. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i pomysł na ciekawe ujęcie historii.

Na koniec słowa, które często przytacza guru światowego reportażu radiowego Edwin Brys: Wszystko zostało już opowiedziane, ale nie przeze mnie. (Gilles Vigneault)

Kasia

JUŻ NIEDŁUGO RUSZĄ ZAPISY NA WARSZTATY REPORTAŻU RADIOWEGO I SERIALU AUDIO

  • Może nosisz w sobie temat na reportaż, ale nie wiesz, czy warto opowiadać o nim?
  • Nie wiesz jak zapytać o zgodę na nagrywanie?
  • Przeraża Cię myśl, że nie ogarniesz montażu i realizacji?

Możesz czekać dalej, aż będziesz gotowy. Albo skorzystasz z okazji i popracujesz z nami podczas kameralnych warsztatów reportażu radiowego i serialu audio.

Więcej szczegółów już po Wielkanocy 2021.

Zapisz się na nasz newsletter, to nie przegapisz info. W każdym newsletterze także pigułka wiedzy przydatnej w nagrywaniu podcastu lub/i pisaniu bloga plus ćwiczenie, które zmusza byś wykorzystał ją w praktyce.

Zapis na newsletter

UWAGA: Nie zamierzamy tworzyć licznych grup, bo w mniejszych pracuje się najbardziej efektywnie.


Wszystkie wymienione wyżej reportaże można znaleźć na stronie www.polskieradio.pl/reportaz.

Zachęcam też do polubienia na FB Torby reportera i podcastera

Zapraszamy do naszej grupy: https://www.facebook.com/groups/3131223650334337

jak promować podcast

Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

9 sposobów na dobry temat
dobry temat

Dobry temat i ciekawy rozmówca? Ja staram się szukać osób, które jeszcze nie zetknęły się z mediami, albo nie występują Read more

Czyścimy kibelek, czyli przykład zabawnego reportażu
przykład reportażu

Rzadko kiedy opowiada się z humorem, z pewnym „przymrużeniem oka”.  Ja jednak bardzo lubię takie zabawne historie. Poniżej przykład takiego Read more

Jak szukać tematów?Przykład najciekawszego reportażu Hanny.
najciekawszy temat na reportaż

Pokłóciłam się dziś z mężem. Każde z nas inaczej zapamiętało moment, kiedy przyszedł do nas temat na reportaż „Szlaufy”. Ale Read more


1 Komentarz

Jerzy Bohusz · 30 marca 2021 o 00:21

Jedno zdanie, a jak zmienia sposób widzenia i podejście do tego, co się robi… 🙂
Dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *