Dokumentacja | Podcasty | Reportaż | Sztuka rozmowy

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy?

26 marca 2018

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy?

 

Przed nami spotkanie z dziennikarzami. Chcemy wypaść jak najlepiej. Wtedy najłatwiej o błąd. Ale dużo zależy też od zachowania reportera.

 

Najpierw dwa zdania do osób, które mają wystąpić w mediach.

 

 • Wiem, że jeśli to będzie pierwszy raz, może zżerać was trema. Obawiacie się, czy będzie widać trzęsące się ręce, słychać łamiący się głos. Ten stres można zmniejszyć ćwicząc w domu. Warto poprosić koleżankę, by wcieliła się w rolę dziennikarza i przeprowadziła z Wami wywiad. Można to nagrać, a potem przeanalizować swoją gestykulację, sposób mówienia. I powtarzać aż będzie lepiej.

 

 • Warto też przygotować sobie to, o czym chcemy powiedzieć, przewidzieć pytania. Ale  nie uczyć się tekstu na pamięć, nie zapisywać całych zdań na kartkach. Kasia Błaszczyk w dzisiejszym filmiku opowie Wam, jaki to przynosi efekt.

 

A teraz dwa zdania do dziennikarzy.

 

 • Pamiętajcie, że waszego rozmówcę zżera trema. Nie zachowujcie jak prokuratorzy, zadając pytania i oczekując natychmiast dobrych odpowiedzi. Trzeba rozluźnić rozmówcę. Na naszym kanale na You Tube znajdziecie rady, jak to zrobić.

 

 • Jeśli wasz bohater jest nadal spięty, wtedy warto zachować się inaczej. Czyli jak?

 

Obejrzyjecie filmik i napiszcie:

 

Co najbardziej przeszkadzało Wam w kontakcie z dziennikarzami, albo czego się obawiacie?

Co najbardziej przeszkadza wam, jako dziennikarzom, podczas rozmowy ?

 

Czekamy na wasze komentarze!!!

 

Hanna

 

 

 


 

Zachęcam też do polubienia na FB Studia Reportażu i Dokumentu PR

Only registered users can comment.

  1. A gdybyś miała rozmawiać z dziennkarzem o tym, co robisz? Jedna rzecz, której byś oczekiwała to…?

 1. Puenta tego materiału to dokładnie to, co chciałam napisać. Warto pokazać się rozmówcy jako człowiek, można sobie pozwolić na emocji, kolokwializm i koniecznie zapewnić (jeśli to nie na żywo), że w razie co, “to się wytnie” 😉

 2. Tego typu spotkania jeszcze przed mną, ale pewni tak jak piszesz zżerała by mnie trema, to co mogło by pomóc, to pewność o czym chce mówić, przekonanie do danego tematu 🙂 Najbardziej obawiałabym się podchwytliwych pytań, które mają na celu zdyskredytowanie rozmówcy.

  1. Jest tylko jeden rodzaj reportażu, gdy zadaję podchytliwe pytania. To reportaż interwencyjny, gdy dociekam prawdy .Wtedy zależy mi na wytrąceniu rozmówcy z bezpiecznej pozycji. We wszystkich innych sytuacjach, dbam o komfort:)

 3. Co prawda ani z jednej strony, ani z drugiej nie zapowiada się na wywiad (chyba, że podczas reportażu interwencyjnego, którego sobie nie życzę 😉 ) ale doceniam Waszą pomoc i rady!

 4. Często mam problem z tremą niezależnie po które stronie stoję. Rzeczywiście pomaga świadomość i zrozumienie z tej drugiej strony. Czasem krótkie słowo otuchy “wiem, że się stresujesz, ale będzie dobrze” pomaga się odrobinę zrelaksować, podobnie jak uśmiech tej drugiej osoby 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *