Torba Reportera i Podcastera

Reporter i etyka

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

Zdecydowanie za mało mówi się o etyce w kontekście pracy dziennikarzy. Warto zastanowić się, co nam wolno, a czego nie powinniśmy robić. Ja często kieruję się przysłowiem ”Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

Kiedy Katarzyna Błaszczyk zaproponowała abyśmy nagrały filmik na ten temat, nie byłam pewna, czy to dobry pomysł. Jako kobieta-konkret wolę rozmawiać w oparciu o przykłady. A tych jakoś nie mogłam sobie przypomnieć.

Dlatego najpierw Kasia opowiedziała o pewnej trudnej sytuacji, co uruchomiło moją pamięć. Dociskała mnie też  pewnym pytaniem, na które nie miałam gotowej odpowiedzi.

Mam wrażenie, że podczas tego nagrania, wytworzyła się atmosfera, podczas której zapomniałyśmy o tym, że jesteśmy filmowane i po prostu rozmawiałyśmy o etyce.

Jak rozmawiać z bohaterem – przepis

Pomyślałam, że to może też być krótki przepis na to jak rozmawiać z bohaterem i wszystkimi dookoła:

-warto podać przykłady z własnego życia, bo to pobudza pamięć rozmówcy i po chwili opowie jakąś historię. Poza tym dając coś z siebie, zmieniamy to spotkanie z relacji “ ja pytam, ty odpowiadasz” na “posłuchajmy siebie nawzajem”.

-warto uważnie słuchać, być faktycznie zainteresowanym tym, co mówi rozmówca.

-warto zadawać pytania, na które nie ma gotowych odpowiedzi. Rozmówca musi się zastanowić, przemyśleć coś , przeanalizować. Wtedy i dla niego rozmowa jest ciekawa i wartościowa. Na pewno nie zapomni o tym spotkaniu i w przyszłości może podsunie ci inny, ciekawy temat do opowiedzenia.

A jeśli chcecie posłuchać o naszych trudnych etycznie sytuacjach, to obejrzyjcie filmik

Na naszym kanale You Tube znajdziecie wiele innych filmików. Miłego oglądania!

Hanna

4 komentarze

Czarna Skrzynka · 4 września 2018 o 09:26

“warto zadawać pytania, na które nie ma gotowych odpowiedzi” – to motto powinno być wyryte w granicie nad każdym studiem telewizyjnym i radiowym!!! 🙂 Nie ma nic gorszego jak gość (zasada tyczy sie polityków w 100%), który zanim otworzy usta, już wiadomo, co powie! 🙂

Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 4 września 2018 o 09:37

To prawda. Przewidywalność zabija ciekawość. Nie mam pojęcia, dlaczego tak mało osób stara się zaintrygować, zaciekawiać!

hegemon · 4 września 2018 o 10:59

Mnie w nagraniu najbardziej podobało się stwierdzenie, aby nie być nachalnym, nie dążyć za wszelką cenę za sensacją. I taki reportaż lubię 🙂

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 4 września 2018 o 20:15

    Ja też!!!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *