Czego powinien wystrzegać się dobry reporter?

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

dobry reporter

Dobry reporter, co to znaczy? Dla mnie to taki reporter, który oprócz tworzenia ciekawych opowieści, nie zapomina o etyce. O tym, że nie może skrzywdzić swojego bohatera goniąc za sensacją, myśląc tylko o stworzeniu ciekawej historii.

Dawno, dawno temu wraz z Ernestem Zozuniem nagrywaliśmy reportaż pt. “Wojna biurowa”. W jednej instytucji trzy panie wykryły dużo nieprawidłowości w swoim miejscu pracy, zgłosiły to do Urzędu Wojewódzkiego, któremu owa instytucja podlegała. Urząd odwołał zarząd, mianował nowy, a ten zaczął swe rządy od wyrzucenia owych dzielnych pań. Jawna niesprawiedliwość, prawda?

Gdy poszliśmy na nagranie z osobą odpowiedzialną za tę sytuację w Urzędzie Wojewódzkim, tak byliśmy przekonani o tej niesprawiedliwości, że w pewnym momencie nasza rozmowa przerodziła się w kłótnię. Pozwoliliśmy sobie nasz święte oburzenie artykułować podniesionym tonem. Do dziś nie wiem, dlaczego nie zostaliśmy wyrzuceni za takie zachowanie. Gdy ochłonęliśmy w domu z emocji i posłuchaliśmy tych nagrań na spokojnie, postanowiliśmy, że już nigdy więcej tak się nie zachowamy. Reporter ma wysłuchać, zadać pytania jak najbardziej dociekliwe i trudne. Ale nie pouczać, nie osądzać, nie pokrzykiwać.

Tymczasem dowiaduję się od Anny Sekudewicz, która jest jurorem w wielu konkursach, nie tylko radiowych, iż ostatnio kilka razy widziała, słyszała reporterów właśnie jako osoby pokrzykujące, pouczające. Uważacie, że tak można? Czy taka rola reportera wam odpowiada?

Jest jeszcze jedna cecha, której dobry reporter nie może posiadać. Zapytałam o nią Kasię Błaszczyk, a tu możecie posłuchać jej odpowiedzi.

    Hanna


Tu można posłuchać wspomnianego reportażu Wojna biurowa.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *