Dawno, dawno temu, gdy nie było jeszcze komputerów i reportaże montowało się nie w domu, a w radiu, istniało coś, co teraz prawie zanikło. Relacja uczeń-mentor. A jak się uczyć fachu teraz?

Między innymi słuchając podcastów, które zamieszczamy na naszym blogu. Ja miałam to szczęście nagrywać, montować a potem pracować w studiu z mistrzyniami radiowego reportażu: Janiną Jankowską, Krystyną Melion, Ireną Piłatowską. Ale zawsze byłam ciekawa jak pracuje słynna Anna Sekudewicz z Radia Katowice. Dowiedziałam się tego dopiero teraz, nagrywając specjalnie dla was, czytelników bloga, rozmowę z Anią.

Pamiętam pierwsze spotkanie z nią. Ona, doświadczona, nagradzana w kraju i na świecie reportażystka, ja dopiero początkująca. Miałam zrobić reportaż o wypadku na planie filmowym u Kazimierza Kutza. Ania, ku mojemu zaskoczeniu, bez trudu zgodziła się  podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat. Przywitała mnie siedząc przy montażówce i przenikliwym wzrokiem wpatrywała się we mnie gdy wyjaśniałam z czym mam kłopot. Była miła, choć trochę zdystansowana, co oczywiście jest zrozumiałe. W końcu nie znałyśmy się wcale.

Potem przez lata ja nabierałem doświadczenia, spotykałam Anię na warsztatach w kraju, a potem coraz częściej razem brałyśmy udział w międzynarodowych konkursach i seminariach. Uczyłam się od niej analizowania reportaży, bo ona świetnie potrafi wyłapać i nazwać co jest w nich dobrego a czego brakuje. Jej nieliczne wykłady na seminariach, bo nie jest zbyt chętna, by to robić, są zawsze błyskotliwe i niezwykle przydatne. I choć mówi, że nie jest dobrym wykładowcą, to nie znam nikogo, kto by tak uważał.

Ania i ja dawno temu w Amsterdamie na International Feature Conference

Cieszę się ogromnie, że Ania zgodziła się dla Torby Reportera opowiedzieć jak pracuje. Skorzystajmy z jej ponad 40-letniego doświadczenia.

  • Jak przygotowuje się do nagrań
  • W jaki sposób prowadzi rozmowę? Czy znacie na przykład metodę rozmowy, którą Ania nazwa ”zataczanie koła”?
  • Co się dzieje gdy między nią a rozmówcą nawiązuje się niezwykle głęboka, intymna więź?
  • Ile godzin materiału nagrywa?
  • Ile czasu zajmuje jej montaż?
  • Od czego zaczyna montaż?

A zaczęłyśmy od tego, czy od razu wiedziała jak skonstruuje opowieść o Hannie Krall pt “Głośniej”. To świetny przykład reportażu o osobie doskonale znanej i o olbrzymim dorobku. Jak ją pokazać, gdy nie mamy do dyspozycji całego dnia na antenie, a tylko powiedzmy 30 minut. Jak stworzyć pełną napięcia opowieść i powiedzieć coś nowego o tej osobie?

Na stronie Studia Reportażu i Dokumentu możecie posłuchać reportaży Anny Sekudewicz. Poniżej link do wspomnianych w rozmowie:

“Człowiek i góra”

“Głośniej”

Hanna
Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?
jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od Read more

Jak budować sceny w radiu?
jak budować sceny w radiu

Włączasz radio,  a w nim artysta opowiada o tym, co go niesamowicie urzeka w muzyce. Maluje słowem obraz z prób Read more

Czyścimy kibelek, czyli przykład zabawnego reportażu
przykład reportażu

Rzadko kiedy opowiada się z humorem, z pewnym „przymrużeniem oka”.  Ja jednak bardzo lubię takie zabawne historie. Poniżej przykład takiego Read more


6 Komentarzy

Madame Giussani · 6 sierpnia 2018 o 14:19

Wywiad zapowiada się bardzo ciekawie. Nie udało mi się jeszcze przesłuchać do końca, ale wrócę do niego wieczorem, bo miło posłuchać pani Ani.

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 6 sierpnia 2018 o 15:18

    A w wolnej chwili zapraszam do słuchania reportaży:)

Books My Love · 6 sierpnia 2018 o 16:04

bardzo ciekawy reportaż!

Marta W · 7 sierpnia 2018 o 10:13

Sądzę, że nie tylko w radio zatarły się relacje mentor-uczeń. Od kiedy wszystko można sprawdzić w Internecie, nauczyciele (nie tylko ci szkolni) zostali zepchnięci na drugi plan. A szkoda!

august · 9 sierpnia 2018 o 09:59

Świetna strona dla młodych adeptów dziennikarstwa. Poza tym dobrze się czyta – dla każdego kto tu wejdzie nie będzie to stracony czas.

Michał Kucharski · 10 sierpnia 2018 o 05:21

Pani Ania faktycznie doświadczona w zawodzie i miło się jej słucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *