Dokumentacja | Inspiracje | Podcasty | Reportaż

Warsztat reportażysty-Anna Sekudewicz

6 sierpnia 2018

Warsztat reportażysty-Anna Sekudewicz

 

 

Dawno, dawno temu, gdy nie było jeszcze komputerów i reportaże montowało się nie w domu, a w radiu, istniało coś, co teraz prawie zanikło. Relacja uczeń-mentor. A jak się uczyć fachu teraz?

 

 

Między innymi słuchając podcastów, które zamieszczamy na naszym blogu. Ja miałam to szczęście nagrywać, montować a potem pracować w studiu z mistrzyniami radiowego reportażu: Janiną Jankowską, Krystyną Melion, Ireną Piłatowską. Ale zawsze byłam ciekawa jak pracuje słynna Anna Sekudewicz z Radia Katowice. Dowiedziałam się tego dopiero teraz, nagrywając specjalnie dla was, czytelników bloga, rozmowę z Anią.

 

 

Pamiętam pierwsze spotkanie z nią. Ona, doświadczona, nagradzana w kraju i na świecie reportażystka, ja dopiero początkująca. Miałam zrobić reportaż o wypadku na planie filmowym u Kazimierza Kutza. Ania, ku mojemu zaskoczeniu, bez trudu zgodziła się  podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat. Przywitała mnie siedząc przy montażówce i przenikliwym wzrokiem wpatrywała się we mnie gdy wyjaśniałam z czym mam kłopot. Była miła, choć trochę zdystansowana, co oczywiście jest zrozumiałe. W końcu nie znałyśmy się wcale.

 

 

Potem przez lata ja nabierałem doświadczenia, spotykałam Anię na warsztatach w kraju, a potem coraz częściej razem brałyśmy udział w międzynarodowych konkursach i seminariach. Uczyłam się od niej analizowania reportaży, bo ona świetnie potrafi wyłapać i nazwać co jest w nich dobrego a czego brakuje. Jej nieliczne wykłady na seminariach, bo nie jest zbyt chętna, by to robić, są zawsze błyskotliwe i niezwykle przydatne. I choć mówi, że nie jest dobrym wykładowcą, to nie znam nikogo, kto by tak uważał.

 

 

Ania i ja dawno temu w Amsterdamie na International Feature Conference

 

Cieszę się ogromnie, że Ania zgodziła się dla Torby Reportera opowiedzieć jak pracuje. Skorzystajmy z jej ponad 40-letniego doświadczenia.

 

  • Jak przygotowuje się do nagrań
  • W jaki sposób prowadzi rozmowę? Czy znacie na przykład metodę rozmowy, którą Ania nazwa ”zataczanie koła”?
  • Co się dzieje gdy między nią a rozmówcą nawiązuje się niezwykle głęboka, intymna więź?
  • Ile godzin materiału nagrywa?
  • Ile czasu zajmuje jej montaż?
  • Od czego zaczyna montaż?

 

A zaczęłyśmy od tego, czy od razu wiedziała jak skonstruuje opowieść o Hannie Krall pt “Głośniej”. To świetny przykład reportażu o osobie doskonale znanej i o olbrzymim dorobku. Jak ją pokazać, gdy nie mamy do dyspozycji całego dnia na antenie, a tylko powiedzmy 30 minut. Jak stworzyć pełną napięcia opowieść i powiedzieć coś nowego o tej osobie?

 

 

 

 

Na stronie Studia Reportażu i Dokumentu możecie posłuchać reportaży Anny Sekudewicz. Poniżej link do wspomnianych w rozmowie:

“Człowiek i góra”

“Głośniej”

 

 

Hanna

Only registered users can comment.

  1. Sądzę, że nie tylko w radio zatarły się relacje mentor-uczeń. Od kiedy wszystko można sprawdzić w Internecie, nauczyciele (nie tylko ci szkolni) zostali zepchnięci na drugi plan. A szkoda!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *