Warsztat reportażysty-Anna Sekudewicz
Dawno, dawno temu, gdy nie było jeszcze komputerów i reportaże montowało się nie w domu, a w radiu, istniało coś, co teraz prawie zanikło. Relacja uczeń-mentor. A jak się uczyć fachu teraz?
Między innymi słuchając podcastów, które zamieszczamy na naszym blogu. Ja miałam to szczęście nagrywać, montować a potem pracować w studiu z mistrzyniami radiowego reportażu: Janiną Jankowską, Krystyną Melion, Ireną Piłatowską. Ale zawsze byłam ciekawa jak pracuje słynna Anna Sekudewicz z Radia Katowice. Dowiedziałam się tego dopiero teraz, nagrywając specjalnie dla was, czytelników bloga, rozmowę z Anią.
Pamiętam pierwsze spotkanie z nią. Ona, doświadczona, nagradzana w kraju i na świecie reportażystka, ja dopiero początkująca. Miałam zrobić reportaż o wypadku na planie filmowym u Kazimierza Kutza. Ania, ku mojemu zaskoczeniu, bez trudu zgodziła się podzielić swoimi przemyśleniami na ten temat. Przywitała mnie siedząc przy montażówce i przenikliwym wzrokiem wpatrywała się we mnie gdy wyjaśniałam z czym mam kłopot. Była miła, choć trochę zdystansowana, co oczywiście jest zrozumiałe. W końcu nie znałyśmy się wcale.
Potem przez lata ja nabierałem doświadczenia, spotykałam Anię na warsztatach w kraju, a potem coraz częściej razem brałyśmy udział w międzynarodowych konkursach i seminariach. Uczyłam się od niej analizowania reportaży, bo ona świetnie potrafi wyłapać i nazwać co jest w nich dobrego a czego brakuje. Jej nieliczne wykłady na seminariach, bo nie jest zbyt chętna, by to robić, są zawsze błyskotliwe i niezwykle przydatne. I choć mówi, że nie jest dobrym wykładowcą, to nie znam nikogo, kto by tak uważał.
Cieszę się ogromnie, że Ania zgodziła się dla Torby Reportera opowiedzieć jak pracuje. Skorzystajmy z jej ponad 40-letniego doświadczenia.
- Jak przygotowuje się do nagrań
- W jaki sposób prowadzi rozmowę? Czy znacie na przykład metodę rozmowy, którą Ania nazwa ”zataczanie koła”?
- Co się dzieje gdy między nią a rozmówcą nawiązuje się niezwykle głęboka, intymna więź?
- Ile godzin materiału nagrywa?
- Ile czasu zajmuje jej montaż?
- Od czego zaczyna montaż?
A zaczęłyśmy od tego, czy od razu wiedziała jak skonstruuje opowieść o Hannie Krall pt “Głośniej”. To świetny przykład reportażu o osobie doskonale znanej i o olbrzymim dorobku. Jak ją pokazać, gdy nie mamy do dyspozycji całego dnia na antenie, a tylko powiedzmy 30 minut. Jak stworzyć pełną napięcia opowieść i powiedzieć coś nowego o tej osobie?
Na stronie Studia Reportażu i Dokumentu możecie posłuchać reportaży Anny Sekudewicz. Poniżej link do wspomnianych w rozmowie:
Hanna
Podcast: Play in new window | Download
6 komentarzy
Madame Giussani · 6 sierpnia 2018 o 14:19
Wywiad zapowiada się bardzo ciekawie. Nie udało mi się jeszcze przesłuchać do końca, ale wrócę do niego wieczorem, bo miło posłuchać pani Ani.
Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 6 sierpnia 2018 o 15:18
A w wolnej chwili zapraszam do słuchania reportaży:)
Books My Love · 6 sierpnia 2018 o 16:04
bardzo ciekawy reportaż!
Marta W · 7 sierpnia 2018 o 10:13
Sądzę, że nie tylko w radio zatarły się relacje mentor-uczeń. Od kiedy wszystko można sprawdzić w Internecie, nauczyciele (nie tylko ci szkolni) zostali zepchnięci na drugi plan. A szkoda!
august · 9 sierpnia 2018 o 09:59
Świetna strona dla młodych adeptów dziennikarstwa. Poza tym dobrze się czyta – dla każdego kto tu wejdzie nie będzie to stracony czas.
Michał Kucharski · 10 sierpnia 2018 o 05:21
Pani Ania faktycznie doświadczona w zawodzie i miło się jej słucha.