Masz dwie godziny na nagranie osoby, która dokonała w życiu tylu rzeczy, że można rozmawiać o tym kilka dni. Jak sobie z taką sytuacją poradziła Katarzyna Michalak, reportażystka?

Jak nagrywać rozmówcę?

Swietłana Aleksiejewicz i Katarzyna Błaszczyk

Gdy nagrywałam #21 odcinek podcastu pt.” Czego warto posłuchać”, zaprosiłam do rozmowy Katarzynę Michalak z Radia Lublin. Myślałam, że nagramy krótką opowieść o jej przygotowaniach do reportażu “Jestem człowiekiem uchem” ze Swietłaną Aleksiejewicz, białoruską pisarką i dziennikarką nagrodzoną Noblem w 2015 roku. Rozmowa z Kasią okazała się tak ciekawa, że powstał z niej ten oto podcast.

Z podcastu dowiecie się:

Dlaczego Kasia zaniemówiła czytając noblowską mowę Swietłany Aleksiejewicz?

Czym może różnić się przekaz audio od pisanego?

W którym momencie pojawił się pomysł na formę tej opowieści?

Kiedy wywiad zamienia się w coś więcej, na przykład w reportaż?

Co reportażystka przygotowuje sobie wcześniej, przed nagraniami?

Jak zdecydować się, w którym kierunku powinna zmierzać rozmowa, aby nie poruszać zbyt wielu wątków?

Jak nagrywać rozmówcę, aby czuł się z nami komfortowo i by szybko nawiązać dobre relacje?

W podcaście  wykorzystuję fragmenty reportażu “Jestem człowiekiem uchem“, który powstał w Radiu Lublin. Tu można posłuchać całości:

W podcaście pojawił się malutki błąd: audycję “Jestem człowiekiem uchem” zrealizował Piotr Król, choć wystąpił w niej kompozytor i realizator Artur Giordano.

Wspominamy także reportaż Anny Sekudewicz z Radia Katowice “Głośniej“.

Podcast znajdziecie na Spotify, iTunes, Castos.

Kanał RSS: https://torba-reportera.castos.com/feed

Jeżeli nasze podcasty uważasz za wartościowe, chcesz ich słuchać regularnie, zostań naszym Patronem. Na portalu “Patronite” znajdziesz dokładne informacje jak możesz to zrobić i jaką korzyść  Ty z tego doniesiesz. Zapraszamy! Kliknij, by zostać Patronem.


Jeśli chcesz, by Twoje podcasty były tak ciekawe, jak reportaże Katarzyny Michalak czy Anny Sekudewicz, to rozwijaj umiejętność rozmowy, słuchania  i zadawania pytań. Pomoże Ci w tym nasz e-book “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”, który kupisz tutaj:

E-book

Podzieliłyśmy się w nim naszym radiowym doświadczeniem. Karol Stryja, z podcastu “Zawodowcy” napisał o e-booku:

Hanna i Katarzyna wnoszą do świata polskich podcastów coś, czego w dużej mierze wcześniej brakowało. WARSZTAT. Przekazują nam wiedzę, którą zdobyły pracując w medium, którego parafrazą jest podcast. Radio dało im doświadczenie, pewność, wiedzę i narzędzia do tego, aby nie tylko świetnie słuchać, ale również dociekliwie pytać. Jak to robić? Najlepiej zacznijcie od przeczytania książki “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko” a później… próbujcie sami.

Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?
jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od Read more

Jak budować sceny w radiu?
jak budować sceny w radiu

Włączasz radio,  a w nim artysta opowiada o tym, co go niesamowicie urzeka w muzyce. Maluje słowem obraz z prób Read more

Czyścimy kibelek, czyli przykład zabawnego reportażu
przykład reportażu

Rzadko kiedy opowiada się z humorem, z pewnym „przymrużeniem oka”.  Ja jednak bardzo lubię takie zabawne historie. Poniżej przykład takiego Read more


2 Komentarze

Jola · 15 listopada 2020 o 11:53

Jestem zachwycona tym podcastem: tematem i sposobem w jaki zostały połączone różne wątki, a tak naprawdę tworzą niesamowita całość. Na pewno wysłucham polecanych tutaj reportaży i sięgnę po książki pani Swietłany.🥰🥰🥰🥰

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 15 listopada 2020 o 15:11

    Dziękujemy za komentarz. Katarzyna Michalak opowiada wspaniale, mądrze, obrazowo i z pasją. I na dodatek chętnie się dzieli swoją wiedzą. Warto słuchać jej reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *