Torba Reportera i Podcastera

#21 Jak nagrywać i otwierać rozmówcę?

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

Ile kosztuje podcast

Masz dwie godziny na nagranie osoby, która dokonała w życiu tylu rzeczy, że można rozmawiać o tym kilka dni. Jak sobie z taką sytuacją poradziła Katarzyna Michalak, reportażystka?

Jak nagrywać rozmówcę?

Swietłana Aleksiejewicz i Katarzyna Błaszczyk

Gdy nagrywałam #21 odcinek podcastu pt.” Czego warto posłuchać”, zaprosiłam do rozmowy Katarzynę Michalak z Radia Lublin. Myślałam, że nagramy krótką opowieść o jej przygotowaniach do reportażu “Jestem człowiekiem uchem” ze Swietłaną Aleksiejewicz, białoruską pisarką i dziennikarką nagrodzoną Noblem w 2015 roku. Rozmowa z Kasią okazała się tak ciekawa, że powstał z niej ten oto podcast.

Z podcastu dowiecie się:

Dlaczego Kasia zaniemówiła czytając noblowską mowę Swietłany Aleksiejewicz?

Czym może różnić się przekaz audio od pisanego?

W którym momencie pojawił się pomysł na formę tej opowieści?

Kiedy wywiad zamienia się w coś więcej, na przykład w reportaż?

Co reportażystka przygotowuje sobie wcześniej, przed nagraniami?

Jak zdecydować się, w którym kierunku powinna zmierzać rozmowa, aby nie poruszać zbyt wielu wątków?

Jak nagrywać rozmówcę, aby czuł się z nami komfortowo i by szybko nawiązać dobre relacje?

W podcaście  wykorzystuję fragmenty reportażu “Jestem człowiekiem uchem“, który powstał w Radiu Lublin. Tu można posłuchać całości:

W podcaście pojawił się malutki błąd: audycję “Jestem człowiekiem uchem” zrealizował Piotr Król, choć wystąpił w niej kompozytor i realizator Artur Giordano.

Wspominamy także reportaż Anny Sekudewicz z Radia Katowice “Głośniej“.

Podcast znajdziecie na Spotify, iTunes, Castos.

Kanał RSS: https://torba-reportera.castos.com/feed

Jeżeli nasze podcasty uważasz za wartościowe, chcesz ich słuchać regularnie, zostań naszym Patronem. Na portalu “Patronite” znajdziesz dokładne informacje jak możesz to zrobić i jaką korzyść  Ty z tego doniesiesz. Zapraszamy! Kliknij, by zostać Patronem.


Jeśli chcesz, by Twoje podcasty były tak ciekawe, jak reportaże Katarzyny Michalak czy Anny Sekudewicz, to rozwijaj umiejętność rozmowy, słuchania  i zadawania pytań. Pomoże Ci w tym nasz e-book “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”, który kupisz tutaj:

E-book

Podzieliłyśmy się w nim naszym radiowym doświadczeniem. Karol Stryja, z podcastu “Zawodowcy” napisał o e-booku:

Hanna i Katarzyna wnoszą do świata polskich podcastów coś, czego w dużej mierze wcześniej brakowało. WARSZTAT. Przekazują nam wiedzę, którą zdobyły pracując w medium, którego parafrazą jest podcast. Radio dało im doświadczenie, pewność, wiedzę i narzędzia do tego, aby nie tylko świetnie słuchać, ale również dociekliwie pytać. Jak to robić? Najlepiej zacznijcie od przeczytania książki “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko” a później… próbujcie sami.


2 komentarze

Jola · 15 listopada 2020 o 11:53

Jestem zachwycona tym podcastem: tematem i sposobem w jaki zostały połączone różne wątki, a tak naprawdę tworzą niesamowita całość. Na pewno wysłucham polecanych tutaj reportaży i sięgnę po książki pani Swietłany.🥰🥰🥰🥰

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 15 listopada 2020 o 15:11

    Dziękujemy za komentarz. Katarzyna Michalak opowiada wspaniale, mądrze, obrazowo i z pasją. I na dodatek chętnie się dzieli swoją wiedzą. Warto słuchać jej reportaży.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *