Torba Reportera i Podcastera

Jak nie popełnić błędu przygotowując reportaż historyczny?

Opublikowane przez Hanna Bogoryja-Zakrzewska w dniu

reportaż historyczny

Nasz prezent Wielkanocny to rozmowa z Agnieszką Czarkowską-znakomitą reportażystką z Radia Białystok. Jej pasją jest historia, dlatego w podcaście doradzi na co warto zwracać uwagę, przygotowując reportaże historyczne.

Agnieszka odbiera nagrodę. Trudno policzyć którą z kolei. Pewnie za reportaż historyczny.

To będą cenne, bardzo praktyczne rady. Ale najpierw kilka zdań o tym, jak to się stało, że Agnieszka zajęła się reportażem.

„Trafiłam do radia pod koniec studiów i po roku pracy w newsroomie szef przeniósł mnie do redakcji reportażu. Szczerze mówiąc niespecjalnie tego chciałam, bo moje koleżanki i koledzy- równolatkowie, pracowali w redakcji newsroomu, a redakcja reportażu była mocno starsza. Ja byłam świeża w radiu i mało się z nimi znałam. Byli o całe pokolenie starsi, więc nie byłam szczęśliwa. A zostałam skierowana tam z tego względu, że pierwszy reportaż zrobiłam już po pięciu miesiącach pracy w radiu. O ratowaniu żydów. Wtedy jeszcze nie myślałam o tematyce historycznej i nie przypuszczałam, że to będzie znacząca część mojej pracy w przyszłości. Może to był znak, wtedy przeze mnie nie odczytany, że to będzie coś, czym w radiu będę zajmować się najbardziej.”

Agnieszka w pracy

Po latach Agnieszka może podzielić się swoim doświadczeniem z pracy nad reportażami historycznymi. Jakich umiejętności wymaga ten rodzaj reportażu?

Skoro reportaż historyczny, jak mówi Agnieszka, wymaga od nas sumiennego sprawdzania faktów i dokładności, pojawia się pytanie: Ile czasu Agnieszka najdłużej przygotowywała jeden reportaż? Ciekawe czy zgadniecie. Reportaż „Patron” na antenie trwał 40 minut. Posłuchajcie, ile go nagrywała i dlaczego.

I na zakończenie, coś o czym wszyscy lubimy posłuchać. Najzabawniejsza przygoda podczas nagrań.

Ten wpis ukazuje się tuż przed świętami Wielkanocnymi, dlatego na zakończenie życzenia od naszej bohaterki Agnieszki Czarkowskiej, a pod nimi linki do reportaży, które  zarekomendowała do słuchania.

Do posłuchania reportaże Agnieszki Czarkowskiej:

Rozstrzelany zegarek

Testament

Była z nami Renia

Co ja powiem Panu Bogu

Hanna

5 komentarzy

Beata · 3 kwietnia 2018 o 10:43

Bardzo fajny wpis. Uwielbiam reportaże, jednak nie miałam pojęcia o tym jak powstają. Cieszę się, że trafiłam na ten blog, zostanę tu na dłużej 🙂

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 3 kwietnia 2018 o 17:14

    Cieszymy się bardzo!

Patrycja · 3 kwietnia 2018 o 20:19

Świetna dawka informacji na temat reportażu. W liceum chodziłam na przedmioty związane z dziennikarstwem, więc temat posta jak znalazł dla mnie. Podziwiam zaangażowanie pani Agnieszki w pracy. 🙂

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 3 kwietnia 2018 o 20:52

    Dziękujemy. Agnieszce na pewno miło będzie to przeczytać:)

#49 Jak nagrać podcast historyczny?-część 1 Torba Reportera i Podcastera · 24 kwietnia 2023 o 18:40

[…] “Jak nie popełnić błędu przygotowując reportaż historyczny” […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *