#39 Jak pytać o wojnę?-sztuka rozmowy
Wojna w podcastach i w mediach. To jest teraz gorący temat. Jest to także okazja do tego, aby sprawdzić jak dziennikarze i podcasterzy radzą sobie z opisywaniem rzeczywistości.
Jak oglądam relacje z Ukrainy?
Gdy wybuchła wojna, Ewa Tyralik, trenerka empatii, powiedziała w swoim podcaście, by nie sprawdzać co chwilę newsów z wojennego frontu. To może być niedobre dla naszej psychiki.
Faktycznie, włączam telewizor rano i wieczorem. Oglądam przede wszystkim rozmowy z tymi, które opowiadają o swoich wojennych losach i codzienności.
Zawsze interesuje mnie sztuka rozmowy. Dlatego podświadomie analizuję zadawane pytania. Jestem ciekawa, jakie odpowiedzi wywołują. W jakim stopniu są celne. Denerwuję się, gdy widzę brak pomysłu na rozmowę, gdy rozmówca nie jest dopytany. Cieszę się, gdy usłyszę dobrą opowieść.
Zachęcam Cię do takiego przyglądania się medialnym przekazom. Analizuj jak pytać o wojnę. Jak usłyszeć historię, a nie sprawozdanie bez emocji. Które pytania ranią i są zbyt agresywne. Które są banalne i zbędne.
Usłysz, co się dzieje gdy dziennikarz zadaje zamknięte pytania, a co gdy otwarte. Różnice między nimi wyjaśniamy w podcaście oraz naszym e-booku ‘Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”
Jak pytać o wojnę?
W tym podcaście nie znajdziesz teoretycznego wykładu. Jest za to rozmowa Kasi z Ukrainką, która uciekła z powodu wojny. Tę rozmowę analizujemy potem wspólnie, właśnie po to, aby pokazać, na czym polega sztuka rozmowy.
Dzielimy się naszymi uwagami o tym, jakie widzimy w mediach dobre i złe przykłady pytań o wojnę.
Specjalnie dla nas Agnieszka Pospiszyl z Radia Opole opowiada o tym, jak nagrywała rozmowy we Lwowie i na granicy. Musiała to robić komórką, bo na Ukrainie była na urlopie, a więc bez sprzętu. Akurat wybuchła wojna. Były momenty gdy rezygnowała z nagrań, bo były zbyt intymne.
Gdzie znajdziesz nasz podcast:
Posłuchasz go na platformach podcastowych:
Castos, Spotify, iTunes oraz na You Tube.
W podcaście wspominamy o grupie na FB “Radiowcy wobec tragedii na Ukrainie”
Hanna
Polecamy także inne artykuły na podobny temat:
O płaczu w reportażu: zostawić czy wycinać?
A jeśli uważasz ten podcast za wartościowy i chcesz by było ich więcej, zostań naszym Patronem.
I ostatnia sprawa. W maju ruszają warsztaty podcasterskie dla zaawansowanych. Zostaw nam swojego maila, a powiadomimy Cię gdy będzie gotowy program.
Pakiet 5 szkoleń video + BONUSY + PREZENT
0 komentarzy