Wojna w podcastach i w mediach. To jest teraz gorący temat. Jest to także okazja do tego, aby sprawdzić jak dziennikarze i podcasterzy radzą sobie z opisywaniem rzeczywistości.

sztuka rozmowy

zdjęcie z FB Agnieszki Pospiszyl

Jak oglądam relacje z Ukrainy?

Gdy wybuchła wojna, Ewa Tyralik, trenerka empatii, powiedziała w swoim podcaście, by nie sprawdzać co chwilę newsów z wojennego frontu. To może być niedobre dla naszej psychiki.

Faktycznie, włączam telewizor rano i wieczorem. Oglądam przede wszystkim rozmowy z tymi, które opowiadają o swoich wojennych losach i codzienności.

Zawsze interesuje mnie sztuka rozmowy. Dlatego podświadomie analizuję zadawane pytania. Jestem ciekawa, jakie odpowiedzi wywołują. W jakim stopniu są celne. Denerwuję się, gdy widzę brak pomysłu na rozmowę, gdy rozmówca nie jest dopytany. Cieszę się, gdy usłyszę dobrą opowieść.

Zachęcam Cię do takiego przyglądania się medialnym przekazom. Analizuj jak pytać o wojnę. Jak usłyszeć historię, a nie sprawozdanie bez emocji. Które pytania ranią i są zbyt agresywne. Które są banalne i zbędne.

Usłysz, co się dzieje gdy dziennikarz zadaje zamknięte pytania, a co gdy otwarte. Różnice między nimi wyjaśniamy w podcaście oraz naszym e-booku ‘Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”

Jak pytać o wojnę?

W tym podcaście nie znajdziesz teoretycznego wykładu. Jest za to rozmowa Kasi z Ukrainką, która uciekła z powodu wojny. Tę rozmowę analizujemy potem wspólnie, właśnie po to, aby pokazać, na czym polega sztuka rozmowy.

Dzielimy się naszymi uwagami o tym, jakie widzimy w mediach dobre i złe przykłady pytań o wojnę.

Specjalnie dla nas Agnieszka Pospiszyl z Radia Opole opowiada o tym, jak nagrywała rozmowy we Lwowie i na granicy. Musiała to robić komórką, bo na Ukrainie była na urlopie, a więc bez sprzętu. Akurat wybuchła wojna. Były momenty gdy rezygnowała z nagrań, bo były zbyt intymne.

sztuka rozmowy

Agnieszka Pospiszyl

Gdzie znajdziesz nasz podcast:

Posłuchasz go na platformach podcastowych:

Castos, Spotify, iTunes oraz na You Tube.

Nasz kanał RSS.

W podcaście wspominamy o grupie na FB “Radiowcy wobec tragedii na Ukrainie”

Hanna

Polecamy także inne artykuły na podobny temat:

Jak rozmawiać o śmierci?

O płaczu w reportażu: zostawić czy wycinać?

A jeśli uważasz ten podcast za wartościowy i chcesz by było ich więcej, zostań naszym Patronem.

I ostatnia sprawa. W maju ruszają warsztaty podcasterskie dla zaawansowanych. Zostaw nam swojego maila, a powiadomimy Cię gdy będzie gotowy program.

Pakiet 5 szkoleń video + BONUSY + PREZENT

Polecamy
Reportaż, ale co to jest?
jak zainteresować dziennikarza

Kiedy prowadzę warsztaty dla uczniów lub studentów, często okazuje się, że nie bardzo wiedzą, czym  właściwie  jest reportaż. Zazwyczaj studenci  Read more

Jak wygrać konkurs im. Jacka Stwory?
jak wygrać konkurs im. jacka stwory

„Wygranie konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory jest proste w porównaniu z tym, co czeka potem laureata” – słyszałam niejednokrotnie od Read more

Jak budować sceny w radiu?
jak budować sceny w radiu

Włączasz radio,  a w nim artysta opowiada o tym, co go niesamowicie urzeka w muzyce. Maluje słowem obraz z prób Read more

Czyścimy kibelek, czyli przykład zabawnego reportażu
przykład reportażu

Rzadko kiedy opowiada się z humorem, z pewnym „przymrużeniem oka”.  Ja jednak bardzo lubię takie zabawne historie. Poniżej przykład takiego Read more


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *