Torba Reportera i Podcastera

Blog

Kompetencje medialne warto ćwiczyć. Prezentujemy kilka ćwiczeń. Poradnik dla trenerów, nauczycieli, edukatorów.

Jak znaleźć temat na podcast i reportaż w podróży? W tym wpisie zdradzimy Ci, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi, by nagrać podcast w podróży, który poruszy odbiorców. Jak przygotować podróż, by był czas i przestrzeń na nagrania.  Znajdziesz tu …

#62 Śledztwo Pisma – finał. Cykl: Jak nagrać serial audio?- część 7 Autoryzacja wypowiedzi, promocja serialu i reporterskie szczęście. Te trzy tematy wybrałyśmy na podsumowanie cyklu podcastów o nagrywaniu serialu audio. Jeśli chcesz, abyśmy nagrały jeszcze jedną część, napisz w …

#61 Dziennikarz w sądzie. Cykl: Jak nagrać serial audio?-część 6 Podcasty z gatunku true crime są bardzo popularne. Niestety coraz więcej jest głosów oburzonych autorów książek non-fiction, że wielu podcasterów bazuje na ich tekstach. Nie docierają sami do akt i …

#60 Jak nagrać pierwszy podcast reporterski? Chcę, ale się boję. Takie wyznanie najczęściej słyszymy podczas warsztatów podcastowych. O ile monologi, rozmowy w podcaście nie wydają się trudne, to podcast reporterski trochę przeraża. Tymczasem dla Tomasza Szwałka wyzwanie było jeszcze większe. …

#59 Aktywne słuchanie. Cykl: Jak nagrać serial audio? – część 5 Wpisałam w Google frazę: aktywne słuchanie. Pokazała się definicja, która wylicza to, czego my nie zrobiłyśmy na początku nagrywania Oli. To bohaterka 5 sezonu serialu Śledztwo Pisma. Projekt okładki: …

#58 Czarny charakter w opowieści. Cykl: Jak nagrać serial audio?-część 4 Dziennikarz śledczy musi być ostrożny. Zanim powie: dobry bohater-zły bohater powinien porozmawiać, poznać fakty. W serialu Śledztwo Pisma pomagały nam akta sądowe. Jasno z nich wynikało, kto jest kim. …

#57 Słowo pisane, a mówione. Cykl: Jak nagrać serial audio? -część 3. Śledztwo Pisma to reporterski serial podcastowy o określonym formacie. Składają się na niego: rodzaj narracji, serialowa dramaturgia, specjalnie napisana muzyka. Dla nas bardzo ważny jest język audio. Jak …

#56 Budowanie zaufania. Jak nagrać serial audio?-część 2. “Każda rozmowa jest spotkaniem. Czasem miłym, czasem trudnym, ale zawsze inspirującym” Tak zaczyna się nasz e-book pt. “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”. W najnowszym odcinku opowiemy jak namówiłyśmy do nagrań …

Śledztwo PISMA. Reporterski serial podcastowy- to już cztery sezony 6-odcinkowych opowieści. My zostałyśmy autorkami 5 sezonu. Pracowałyśmy nad nim wspólnie z Piotrem Nesterowiczem – prezesem zarządu Fundacji Pismo, producentem Śledztwa Pisma oraz Igą Gromską, koordynatorką projektu. Katarzyna Błaszczyk z partnerem …

Podcasty Torby reportera i podcastera podpowiadają jak zrobić dobre audio. Nie zawsze muszą to być konkretne wskazówki dla podcasterów. Staramy się też inspirować. Hanna odkryła podcast wyróżniający się spośród innych. I forma i treścią. Kim są bohaterki podcastu? Anna Marszałek …

#53 Na czym polega reportaż audio? Są trzy języki: filmowy, pisany i audio. Są między nimi podobieństwa, ale są i różnice.  Podstawowym tworzywem w filmie jest obraz. W reportażu pisanym mamy słowo. W audio słowo i dźwięk są tak samo …

Na szkoleniach zawsze powtarzam, że najważniejsze jest by od razu nagrać dobrze dźwięk. Wtedy nie trzeba będzie używać różnych wtyczek do odszumienia.I oto przyszedł ten moment gdy i ja miałam nagranie  z szumami i trzaskami w tle.Nie miałam innego wyjścia, bo była …

Mam wykształcenie nauczycielskie, ale nigdy nie chciałam pracować w szkole. Tymczasem od 6 lat nieprzerwanie szkolę i czuję się w tym jak ryba w wodzie. Pamiętam, że miałam obawy przed prowadzeniem warsztatów podcasterskich dla młodzieży. Bo przecież mówi się, że …

Zdjęcie do tego wpisu zrobiłam podczas nagrywania podcastu dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Dlaczego warto wyjść z rozmówczynią przed dom opowiem w podcaście. Będzie też o tym, jak promować podcast i jak nagrać scenę reporterską. Oczywiście podpowiedzi z tego odcinka …

Bardzo często jestem pytana o to, od czego zacząć reportaż, jak znajduję temat, bohaterów, jak wymyślam koncepcję całości. Zazwyczaj proponuję wtedy wspólną pracę nad reportażem w ramach naszych szkoleń, bo wtedy można nauczyć się najwięcej. Ale posłuchałam ostatnio mojego reportażu …

O dwóch takich, które szkolą o podcastach.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk – od wielu lat przemierzamy z mikrofonami Polskę i świat, by przygotowywać reportaże dla radia.

Ten blog powstał w 2017 roku z myślą o tych, którzy kochają dźwięk. Wtedy odezwali się do nas pierwsi podcasterzy. Kolejne lata to dynamiczny rozwój podcastów w Polsce i na świecie.

Dlatego korzystając z naszego radiowego doświadczenia zaczęłyśmy także pomagać w doskonaleniu warsztatu podcastera. Promujemy polskie reportaże i podcasty!

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.11&appId=153457438081245'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
.

Najczęściej komentowane

W każdą podróż zabieram ze sobą mikrofon. Nawet jeśli miałby spędzić trzy tygodnie zamknięty w futerale. Reporterem się jest. W związku z …

Jedno z najczęstszych pytań do mnie: jak pani trafiła do radia? Drugie częste pytanie: Jak zostać dziennikarzem? Dlatego dziś o tym, jak …

Masz łatwość pisania? Wiele do opowiedzenia? Zdarzyło się, że ktoś powiedział: “Tę historię powinnaś opisać”? Nie wahaj się i zmierz się z …

Ja rozumiem, że słuchacz, czytelnik, widz może nie odróżniać relacji od reportażu. Ale wkurzam się, gdy dziennikarze i ich przełożeni tego nie …

Najnowsze podcasty