Torba Reportera i Podcastera

Czy znasz siłę swojego głosu?

Opublikowane przez Katarzyna Błaszczyk w dniu

Magdalena Wadowska siła głosu

Gdy zaczynałam swoją pracę w redakcji Audycji dla Szkół i Przedszkoli, Krystyna Czubówna, wtedy niezwykle popularna lektorka, gdy musiała coś przeczytać w studiu, zostawiała nam do zabawiania swoją córkę. Pamiętam jak pewnego razu powiedziała, że do urodzenia dziecka była ceniona jako lektorka, ale na pewno nie tak rozchwytywana. Po porodzie coś nowego pojawiło się w jej głosie, co sprawiło, że zaczarowała wszystkich. A wtedy Ernest Zozuń, mój redakcyjny kolega powiedział: „ Oj, Hania to chyba musi z piątkę urodzić, by mieć wreszcie niższy głos”.

Zbyt wysoki głos – czy to problem?

Ja faktycznie przez lata miałam kłopot ze zbyt wysokim głosem. W dodatku słychać w nim było wszystkie emocje, także strach i niepewność, gdy zasiadałam w studiu przed mikrofonem lub czytałam coś w audycji. Cudem udawało mi się zaliczać stresujące egzaminy na kartę mikrofonową. Komisja często mówiła: „Tu już nic nie pomoże. Abyś tylko mało mówiła na antenie i nie uśmiechała się, bo wtedy głos masz jeszcze bardziej rozpłaszczony”.

Nie wiem jak to się stało, że nastąpił przełom. Może faktycznie dlatego, że urodziłam dwoje dzieci i czytałam im na głos wieczorami? A może oswoiłam się z mikrofonem, pozbyłam tremy, nabrałam pewności siebie występując często publicznie podczas spotkań, wykładów, warsztatów?

Nadal nie mam pięknego, głębokiego głosu tak,  jak moje radiowe koleżanki, ale wiem jak nim operować. Jak zabrzmieć interesująco i czego się wystrzegać. Uważam, że trzeba nad nim pracować, tak jak nad swoimi innymi umiejętnościami. Da się z nim coś zrobić, nawet jeżeli na początku wydaje się to niemożliwe. Jestem tego dowodem!

Świadomość głosu przydaje się i w pracy reporterskiej i w życiu codziennym. Na dowód zdanie, które znalazłam w książce Aleksandry Ślifirskiej „Medialne lwy dla rekinów biznesu”: „Głos jest tym narzędziem, które buduje nastrój i wpływa na zaufanie, wiarę w kompetencje, wrażenie pozycji. Ludzie o pięknym głosie mogą więcej!”.  Zgadzacie sie z tym?

Jak ważny jest głos? – posłuchajcie mp3 Magdaleny Wadowskiej, dziennikarka radiowa,  trener z zakresu pracy z głosem, wystąpień publicznych, medialnych i sztuki przemawiania. Jej motto brzmi: Głos jest twoją wizytówką!”. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie informacje można wyczytać z Twojego sposobu mówienia, zgłoś się do Magdy. Prowadzi warsztaty w całej Polsce. Warto śledzić jej stronę: http://publicfriend.pl/

Mp3

Gorąco zachęcam, bądźcie świadomi swojego głosu. Będziecie mogli więcej!

A jak to jest z waszym głosem? Napiszcie nam w komentarzach.

Hanna

Zachęcam też do polubienia na FB Studia Reportażu i Dokumentu PR


7 komentarzy

Julka · 15 stycznia 2018 o 13:39

Wiadomo, że głosy niskie, głębokie są dla nas przyjemniejsze w odbiorze. Ja to widzę podczas rozmów telefonicznych – jak zależy mi żeby coś załatwić i wypaść przy tym poważnie automatycznie obniżam głos. Problem w tym, że w większości właścicielami takich głosów są mężczyźni, podczas gdy wysokie głosy kobiet są uważane za mniej poważne, drażniące, piskliwe. Zaraz na myśl przychodzą mi kobiety, które występują w różnych kabaretowych programach, jako właśnie denerwujące piskliwe żony lub głupiutkie dziewczyny. Jakoś ten głos kobiecy jest sprzężony z takim a nie innym postrzeganiem kobiet i z automatu budzi mniejsze zaufanie. Pytanie czy w ogóle da się “standardowy” kobiecy głos odczarować?

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 15 stycznia 2018 o 16:28

    Kłopot polega też na błędnych przekonaniach o brzmieniu własnego głosu. Znam przynajmniej dwie kobiety, które urzekają głosem. Usłyszałam to od razu, a one były zaskoczone moją opinią. Nie miały świadomości tego jak brzmią. Nagrałam je i dopiero usłyszały, czym dysponują. Za mało myślimy o głosie jako elemencie naszego wizerunku. A przez to nie rozumiemy jaką moc w sobie mamy.

Agnieszka · 18 stycznia 2018 o 22:18

Są aplikacje w telefonie, które pokazują na jakiej częstotliwości mówimy, czy nasz głos jest bardziej kobiecy czy męski (mi wyszło 217 Hz czyli kobiecy 😉 ). Dziewczyny, czy mogłybyście przygotować w przyszłości jakieś rady jak pracować nad głosem? Jakie ćwiczenia wykonywać? Może udałoby się z takim trenerem głosu (może właśnie z panią Magdaleną) zrobić wywiad na temat podstawowych ćwiczeń?

PS. Ostatnio robiłam materiał o tym, że według niemieckich foniatrów głosy kobiece z roku na rok się obniżają i zbliżają do męskich głosów 🙂

    Hanna Bogoryja-Zakrzewska · 19 stycznia 2018 o 08:11

    Poprosimy Magdę, a jakże. Niemniej doradzam wyćwiczenie oddechu przeponowego. Wskazówki są na pewno w sieci. No i czytanie na głos. Ciekawe, że na studiach dziennikarskich nie ma pracy z głosem. Przynajmniej u mnie nie było. A badania znalazłaś bardzo ciekawe!

Kasia Błaszczyk · 19 stycznia 2018 o 21:54

Jestem po dziennikarstwie na UW. Pamiętam, że była praca z głosem. To były praktyczne zajęcia z logopedą, wydaje mi się, że w ramach fakultetów.

Jola · 12 stycznia 2019 o 19:45

Witaj, Haniu.
Potwierdzam, że niski, kobiecy głos to prawdziwy skarb. Bardzo lubię słuchać wypowiedzi osób o ciepłej barwie głosu.A skoro wspominasz o kabarecie i piskliwych głosach, fakt, kiedyś wybraliśmy się z mężem na przegląd kabaretów, który prowadziła konferansjerka ” udająca kobietę na rauszu”. Moje uszy wycierpiały się strasznie z powodu jej irytujej maniery intonacyjnej 🙂
Pozdrawiam i cieszę się, że trafiłam na twój blog. Myślę, że dowiem się wielu ciekawych rzeczy 🙂

Opowiadaj i sprzedawaj | Torba Reportera i Podcastera · 16 listopada 2021 o 14:56

[…] A tutaj o roli głosu […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *