Trendy w podcastach. Co się zmieniło w ostatnim roku?

Co się zmieniło w ostatnim roku w podcastach?

Oto mój subiektywny punkt widzenia jako podcasterki, reportażystki radiowej i trenerki.

1.Przede wszystkim bardzo rzadko słyszę pytanie, co to są podcasty. Jeszcze 3 lata temu to pytanie było standardem. Co ciekawe, często pytali o to marketingowcy. Ostatni raz usłyszałam je jesienią zeszłego roku. Też od  biura promocji i marketingu w pewnej firmie.

2.Gdy na warsztatach, które prowadzimy z Katarzyną pytamy czego słuchają uczestnicy, coraz więcej osób mówi o podcastach. Młodzi lubią true crime, i podcasty celebrytów. Starsi słuchają…no właśnie trudno powiedzieć. Wszystkiego po trochu. Ale słuchają częściej podcastu niż radia. To też duża zmiana.

3.Biblioteki, domy kultury chcą iść w podcasty. Widzą, że można na to zdobyć granty i że w ten sposób przyciągną do siebie młodszych odbiorców. Podcasty są świetnym wabikiem. Podobnie jest w szkołach. Co i rusz dostajemy maile, że dana szkoła występuje o grant na tworzenie podcastów. Bo to świetny sposób na zaagażowanie uczniów.

4.Instytucje kultury i firmy nie chcą już tylko nagrań w studiu. Coraz częściej zamawiają podcasty reporterskie, albo szybko dają się do nich przekonać. Z niektórymi robimy już kilka serii. 

Byłyśmy pewne po odejściu z radia, że z reportażem musimy się pożegnać. A tu taka miła niespodzianka. Można robić reportaże nie tylko dla mediów, ale i dla firm. Na świecie podcasty narracyjne to rzecz oczywista, u nas do niedawna było zupełnie inaczej. 

5.Rzecz dla mnie zaskakująca. Radio publiczne organizujące konkursy audio otworzyło się na podcasterów z zewnątrz. Poszczególne rozgłośnie likwidują w regulaminach zapis, że reportaż musiał mieć premierę w radiu. Zamiast tego może być emisja na Spotify czy YT. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia.

6.Radiowcy przyzwyczaili się do podcastów. Coraz rzadziej wypowiadają się o nich źle. Na przykład, że to amatorszczyzna. Pamiętam ile czasu zajęło mi przekonanie koleżanki żeby reportaże z jej rozgłośni radiowej pojawiły się w Spotify. Dwa lata rozmów.

7.Jeszcze ciągle kuleje promocja podcastów. Nie tylko w radiu. Firmy i ngosy bardzo często zapominają o promocji, albo robią to mało skutecznie. Myślę, że tu jeszcze musi zajść zmiana.

8.Coraz więcej podcasterów hobbystów przychodzi do nas na konsultacje. Wciągnęło ich audio i teraz autorzy podcastów chcą robić to jak najbardziej profesjonalnie. Inwestują czas i pieniądze, aby dać słuchaczom jak najlepsze audio.

A przecież jeszcze 3 lata temu Dariusz Rosiak , autor “Raportu o stanie świata” podczas livea na FB opowiedział Kasi o takiej sytuacji. Gdy odszedł z radia zapytał kogoś co to są podcasty. Usłyszał: To taka audycja radiowa, tylko źle nagrana.

Jestem pewna, że teraz nikt tak by nie powiedział.

9.Jednocześnie mam wrażenie, że tak bardzo powiększyło się grono podcasterów, iż trudniej jest o nawiązanie bliższych relacji. Kiedyś to byli przede wszystkim podcasterzy-pasjonaci, teraz dominują firmy i agencje marketingowe. 

Dlatego cieszę się, że załapałyśmy się na ten moment gdy środowisko było złaknione towarzystwa osób zafascynowanych audio. Te znajomości przetrwały i pięknie procentują. Te osoby możesz spotkać choćby w naszej grupie na FB “Podcast dla firm i freelancerów”. Zapraszamy.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kim jesteśmy i o czym piszemy?

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk – od wielu lat przemierzamy z mikrofonami Polskę i świat, by przygotowywać reportaże dla radia.

Ten blog powstał w 2017 roku z myślą o tych, którzy kochają dźwięk. Wtedy odezwali się do nas pierwsi podcasterzy. Kolejne lata to dynamiczny rozwój podcastów w Polsce i na świecie.

Dlatego korzystając z naszego radiowego doświadczenia zaczęłyśmy także pomagać w doskonaleniu warsztatu podcastera. Promujemy polskie reportaże i podcasty!

Najczęściej czytane

Powiązane wpisy:

Zrób z nami podcast, który pracuje na Twoją markę