Torba Reportera i Podcastera

Bezpłatny webinar

Jak budować sceny w reportażu?
25 maja | wtorek | godz. 20:00

Dla każdego, kto chce nauczyć się reportażu, wprowadzać sceny reporterskie do podcastu, tworzyć atrakcyjne audio, którym wyróżnisz się na rynku. Zapisz się  i…

Dowiedz się jak to zrobić, by słuchacz nie mógł się oderwać od Twojego audio. Jak tworzyć film bez obrazu.

.

Zarezerwuj sobie 1,5 godziny na spotkanie z nami.

Będzie dużo przykładów dźwiękowych i szczegółowych wskazówek jak zbudować sceny.

  • Dowiesz się, jak planować scenę radiową, zanim ją nagrasz
  • Dowiesz się, jak zmontować scenę z nagranego materiału
  • Dowiesz się, w jaki sposób dodawać efekty dźwiękowe do sceny
  • Dowiesz się, jaka jest rola muzyki w scenie audio

Kim jesteśmy?

Katarzyna Błaszczyk – Prowadząc ciekawe rozmowy zarabiam na życie.

“Miałam łzy w oczach…”, “I wtedy poczułam, że…” “Przepraszam, muszę się uspokoić”. Nie potrafię być obojętna wobec takich zdań. Przejmują mnie do szpiku. Drżę od środka. Wiem, jednak, że za chwilę zadam kolejne pytanie. Dlaczego? Bo wierzę w moc opowieści. Opowieść uwalnia, uzdrawia, nadaje sens. Dotyczy to w tej samej mierze opowiadającego i słuchacza. Dlatego uwielbiam rozmawiać, słuchać, opowiadać.

Wspieram też innych, uczę trudnej sztuki rozmowy i  storytellingu. Po to, by każdy mógł snuć ciekawie swoją opowieść, albo być narratorem historii innych ludzi. Właśnie dlatego razem z Hanną Bogoryja-Zakrzewską stworzyłam projekt: Torba Reportera, który teraz ewoluuje w Torbę Reportera i Podcastera. Patrzę na to z ciekawością i ciągle się rozwijam. Ostatnio jako współautorka jedynego na rynku podręcznika “Sztuka rozmowy w podcaście i nie tylko”. Uważam, że podcast to świetne medium, by wspierać markę.

Co robię:

Pracowałam w największej w Polsce redakcji reportażu radiowego. Przez 15 lat pracy zrobiłam ponad 500 reportaży. Zasiadałam w komitecie organizującym największą na świecie konferencję reportażu i podcastów dokumentalnych International Feature Conference.  Jestem współautorką (razem z Hanną, w ramach projektu TR) wyjątkowej książki reporterskiej “Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie.” Zdobyłam około 20 nagród za reportaże radiowe. Moje produkcje reprezentowały Polską Radiofonię za granicą.

Moje reportaże, które polecam:

„Listy Brazylia- Polska” (Nagrody: Srebrny Melchior, Grand PiK, Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikację o problemach i wydarzeniach na świecie),

https://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/473336,Listy-Brazylia-Polska-%E2%80%93-Katarzyna-Blaszczyk 

„O misiu, który zasnął ze smutku” ( 3 nagrody, w tym Główna i Publiczności, na Festiwalu Mediów  „Człowiek w zagrożeniu”) 

https://www.polskieradio.pl/7/6408/Artykul/2425321,O-misiu-ktory-zasnal-ze-smutku-Katarzyna-Blaszczyk

Hanna Bogoryja-Zakrzewska – moja praca to tworzenie ciekawych opowieści o ludziach i zdarzeniach

Wierzę, że dobrze skonstruowana historia zapada w serce i pamięć odbiorcy. Może nauczyć, przekonać, zainspirować. Jeśli słyszę, że ktoś siedział w aucie pod domem i słuchał reportażu do końca, zamiast wysiąść, to wiem, że go zaczarowałam.

Teraz pomagam innym tworzyć tak wciągające opowieści i rozmowy. Chcę też, aby wszyscy, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia, mogli zaistnieć w mediach.

Dlatego od 2017 roku wraz z Katarzyną Błaszczyk prowadzimy unikalny projekt Torba Reportera. Dzielimy się naszą wiedzą na blogu, w podcastach i na YouTubie. Napisałyśmy wspólnie, jedyny na rynku e-book pt. “Sztuka rozmowy w podcastach i nie tylko”.

Co robię:

Pracowałam w ogólnopolskim radiu w Studiu Reportażu i Dokumentu. Przez ponad 30 lat zrobiłam ponad tysiąc reportaży radiowych i napisałam książkę „Zdarzyło się naprawdę. Opowieści reporterskie” (wspólnie z Katarzyną Błaszczyk) wydaną przez Znak w 2019 roku.

Zdobyłam wszystkie ważne nagrody radiowe w Polsce, moje prace reprezentowały polską radiofonię na arenie międzynarodowej. Za swoją pracę dostałam Złoty Mikrofon oraz dwa odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Byłam członkiem międzynarodowej Feature Group, która przygotowuje najważniejszą światową konferencję dla reportażystów International Feature Conference.

Moje najciekawsze reportaże:

  „Szlaufy” – Nagroda Melchior 2005, Wspólna Europa 2006, wspólnie z Adamem Bogoryja-Zakrzewskiem. Reportaż był inspiracją dla filmu fabularnego „Galerianki”.

https://www.polskieradio.pl/80/4198/Artykul/1327181,Szlaufy

 „Trzeba walczyć” – (II nagroda na Międzynarodowym festiwalu w Iranie), po tym reportażu Aneta Kopacz przygotowała film dokumentalny „Joanna”, nominowany do Oscara.

https://polskieradio24.pl/80/1007/Artykul/478936,Trzeba-walczyc-reportaz-Hanny-Bogoryja-Zakrzewskiej